26 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img

Fermuarı Kim İcat Etti?

Birçok eşyada kullandığımız ve hayatımızda bize oldukça pratiklik kazandıran fermuarın icadı hakkındaki bilgileri bu yazımızda sizler için derledik.

Gün içinde evdeyken acil bir toplantı veya buluşma için birisinin sizi aradığını düşünün. Hazırlanmak için pek zamanınız da yok. Bir an önce kıyafetleriniz arasından birini seçip, çizmelerinizi giyip son hazırlığınızı yaparak evden çıkıyorsunuz. İşte bu noktada hem çizmenizi hem de kıyafetinizi çok hızlı bir şekilde kapatmak için size yardımcı olan ve pratiklik kazandıran şey fermuardır. İki parça bir materyali kapatmak için kullanılan bir aparat olan fermuar, ismini Latincede ‘‘sağlama almak, kapatmak’’ anlamlarına gelen ‘‘firmare’’ sözcüğünden alır.

İnsanlar, asırlar boyunca kıyafetlerini ve çantalarını kapatmak için bağcıklar, kancalar, çıtçıtlar veya düğmeler kullanmıştır. Fakat bu işin daha pratik bir hale gelmesi için pek çok girişimci çalışmalar yapmış olsa bile bu çalışmalar pek ilgi görmemiştir. Elias Howe, 1851 yılında ilk fermuar tiplerinden biri için patent almıştır; ama bu fermuar, tasarım yönünden eski düğme ve kanca tiplerinden pek farklı olmamıştır.

1890’lı yılların başlarında ise ABD’li mühendis Whitcomb Judson, patentini aldığı tasarımda bir sürgü ile birbirine kenetlenen karşılıklı kanca ve halka sıraları kullanmıştır. Bu tasarım daha çok çizmelerde kullanmak için olsa da sürekli sıkışarak sorun çıkarmıştır. En sonunda Judson da başarılı olamamış ve pes etmiştir.

Fermuarın mucidi olarak Whitcomb Judson görülse de günümüzdeki fermuara en yakın tasarımı Gideon Sundback geliştirmiştir. İsveçli mühendis Gideon Sunback, sert bir şerit üzerine tutturulmuş iki diş sırasından oluşan ve “Y” biçimli bir sürgüyle çalışan bir model geliştirerek yeni bir model ortaya çıkarmıştır.

İsveçli mühendis Gideon Sundback’in patentini aldığı fermuar tasarımı

Fermuar Nerelerde Kullanılmaktadır?

1917 yılında ABD ordusunun uçuş tulumlarında, 1930’ların sonlarına doğru ise moda sektöründe kullanılmaya başlayan fermuarlar artık çok popüler olmaya başlamıştır.

Günümüzde ise elbise, çanta veya ayakkabılarla birlikte fermuarlar hayatımızın vazgeçilmezi olmuştur. Fakat bunların dışında dalış giysilerinde ve hava geçirmez uzay giysilerinde zorlu şartlara karşı çok dayanıklı fermuarlar da kullanılmaktadır.

Kaynak

Kapak Görseli Kaynak

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar