30 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

Evdeki Bilim: Terleyen Bitkiler

Yolda yürürken herhangi bir bitkinin yaprağında su damlacıkları gördünüz mü? Bitkiler de tıpkı biz insanlar gibi terleyebilirler. Peki, sizce bitkiler nasıl terler? Bu sorunun cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Bu deney, çocuklarınızın bitkilerde terlemenin nasıl oluştuğunu anlayıp gözlemleyebilmeleri için çok eğlenceli ve basit bir etkinliktir.

Bitkiler de insanlar gibi terleyebilirler? Peki, nasıl? Sizce bitkiler nasıl terleyebilirler? Bu sorunun cevabını bulmak için beraber deney yapacağız. Hazır mısınız?

Deneye başlamadan önce gerekli malzemelere bakalım.

Gerekli Malzemeler

▪İp
▪1 adet torba
▪Su
▪Bitki

Malzemeleri topladıktan sonra bitkilerin nasıl terlediğini keşfetmek için şu adımları izleyelim:

▪İlk olarak torbayı bir balon gibi şişirelim ve şişirdiğimiz bu torbayı hava kaçmamasına dikkat ederek evimizde veya bahçemizde yer alan bir bitkinin dalına bağlayalım.

▪Bitkiyi sulayıp bir gün bekleyelim.

▪Bir gün sonra torbayı gözlemleyelim.

Torbada ne gibi değişikler oldu?
Torbanın yüzünde bitki terlediği için su damlacıkları oluştu.

Neler Öğrendik?

Su, sadece insanların değil aynı zamanda bitkilerin de temel ihtiyaçlarından biridir. Bu nedenle bitkilerin de suya ihtiyaçları vardır. Peki, sizce bitkiler suyu nasıl alırlar?
Bitkiler suyu gövdeleri aracılığıyla alarak gövdeleriyle suyu dallarına ve yapraklarına taşırlar. Peki, sizce bitkilerde biriken su nasıl dışarı atılır? Yapraklar, suyun bir kısmını kullanırken bir kısmını yapraklar da bulunan delikler aracılığı ile dışarı atarlar. İşte, biz buna terleme deriz.
Bizim yaptığımız deneyde de bitki terlediği için torbanın yüzeyinde su damlacıkları oldu.

Kaynak

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar