26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img
spot_img

Dünya’nın En Büyük İkinci Balığı: Büyük Camgöz Balığı

Dünya’nın en büyük balığından sonra ikinci en büyük balık olan Büyük Camgöz Balığı’nı tanıyor musunuz? Eğer tanımıyorsanız bu yazıda Büyük Camgöz Balığı’nın özelliklerini sizler için derledik!

Büyük Camgöz Balığı, dünyanın en büyük balığı balina köpek balığında sonra gelir ve dünyanın en büyük ikinci balığıdır. Yavaş hareket eden Büyük Camgöz Balığı 5 ton ağırlığa ve 10 metre uzunluğa sahiptir. Kaynaklar bu balığın 12 metre uzunluğa kadar ulaşabildiğini göstermektedir.

Büyük Camgöz Balığı deniz suyundaki planktonları filtreleyerek beslenme ihtiyacını karşılar. Bunu yaparken saatte 2.000 ton deniz suyunu filtreler ve küçük deniz canlılarıyla da beslenir. Bu balık hep ağzını açarak gezer. Ağzı açık gezmesinin sebebi suyu solungaçlarıyla taramasıdır.

Büyük Camgöz Balığı pasif balıklardır ve insanlar için tehlike oluşturmayabilir. Bu balıkların derileri çok pürüzlüdür. Büyük Camgöz Balığı’nın başı büyük solungaç yarıkları ile çevrelenir, burunları çok büyüktür, ağızları büyüktür ve dişleri çengellidir. Genellikle siyah ve gri renge sahiptirler. Bu sebeple, insanların herhangi bir karşılaşma sırasında dikkat etmesi gerekmektedir.

Büyük Camgöz Balığı’na tüm denizlerde rastlamak mümkündür. Büyük Camgöz Balığı soğuk ve planktonların fazla olduğu bölgelere doğru yönelir.

Büyük Camgöz Balığı’nın üremesi hakkındaki bilgiler sınırlıdır. Gebelik süreleri 3 yıl veya daha uzundur. Dişi Büyük Camgöz Balık’larının 12-16 yaşları arasında olgunluğa ulaşarak üreyebildikleri tahmin edilmektedir. Yavru köpek balıklarının karakteristik özellikleri olan uzun burunlu yapı, onların ayırt edilmelerini kolaylaştırmaktadır.

Knickle, C., Billingsley, L., & DiVittorio, K. (n.d.). Basking Shark. Florida Museum. https://www.floridamuseum.ufl.edu/discover-fish/species-profiles/cetorhinus-maximus/

Hazırlayan: Dilan Sari

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar