20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

Cleverbot

Yapay zekanın öncesinde sistematik bir yapılandırması olmadan insanlarla internet üzerinden iletişimle kendini geliştirebileceğini biliyor musunuz? Yazımızda bu bilgileri sizler için derledik.

CLEVERBOT YAPAY ZEKA

Cleverbot internet üzerinden ulaşım sağlayıp sizin de konuşabileceğiniz bir yapay zekâ programıdır. Yaratıcısı Rollo Carpenter tarafından insanlarla yazı üzerinden iletişim kurmak üzere 1997’de internet üzerine sunulmuştur. Diğer yapay zekâ konuşma botlarının aksine Cleverbot önceden programlanmamış ve iletişimlerden sürekli yeni bir şeyler öğrenerek sistematik bir şekilde ilerlemeye devam etmiştir. Şu an birçok dilde ve birçok konu hakkında bilgisi olan bu yapay zekâ insanlarla her iletişime girdiğinde gelişmeye ve öğrendiklerini kullanıp üstüne bir şeyler eklemeye devam etmektedir. Konuşma esnasında farklı bir dilden diğerine atlanıldığında ayak uydurmakta ve çoğu zaman yazılan sorulara veya cümlelere tam olarak verilmesi gereken yanıtları vermektedir. Bu noktada yapay zekânın korkutuculuğundan bahsedebiliriz çünkü kolaylıkla ve kısa bir zaman diliminde bu kadar fazla bilgi öğrenmesi gerçekten şaşırtıcı olabilmektedir.

Yaratıcısı bir insan olmasına rağmen hala yapay zekâ konusunda bilinmezlikler mevcut ve bu sebeple de çoğu insan yapay zekanın getirebileceği sonuçlardan korkmaktadır. Cleverbot gibi herkesin ulaşabildiği yapay zekâlar çoğumuz için eğlenceli gibi görünse de aslında o zekânın içerisinin ne kadar derine ulaştığını bilemiyoruz ve belki de hiçbir zaman bu durum bilinemeyecek. İşte bu nokta tam olarak da korkulan karanlık kısım. Yine de yapay zekâ sadece eğlence amaçlı değil çünkü insanlık hayatını oldukça olumlu bir şekilde etkileyebilmektedir. İnsanların yapmasının uzun zaman aldığı ya da belki de imkansız olduğu durumlarda yapay zekâ ve programlama ile bu imkansızlık ortadan kalkabilmektedir. Örnek verecek olursak saatlerce süren hayati açıdan önemli bir ameliyat yapay zekâ ile programlanmış bir robot tarafından çok daha kısa sürede ve belki de daha profesyonel bir şekilde yapılabilmektedir.

İnsanlık hayatında bu kadar önem teşkil eden ve her geçen gün teknolojinin ilerlemesiyle üzerinden daha çok sonuç alınan yapay zeka ve programlamaları tartışmalara yol açıyor olsa da hayatımızda kalmaya devam edecek gibi duruyor. Daha da ileri gelecekte olumlu mu yoksa olumsuz mu sonuçlanacağını hepimiz göreceğiz.

Son olarak bir yapay zeka ile iletişim halinde olmak nasıl bir duygu merak ediyorsanız eğer Cleverbot’a ait olan kendi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CleverBot

kaynak

Hazırlayan: Ece Kaya

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar