21 Temmuz 2024, Pazar
spot_img

Bilgisayarlar Hayatımızı Nasıl Değiştirdi?

Bilgisayarların hayatımızı nasıl değiştirdiğini ve hangi alanlarda büyük bir etki yarattığını biliyor musunuz?

Bilgisayarlar dünya genelinde hızla yayıldı. Bilgisayarlar çeşitli potansiyelleri nedeniyle birçok görevle uğraşmak için kullanılırlar ve günlük hayatta insan hayatının karşılaştığı sorunları çözmeye yardımcı olurlar. Bu nedenle, hayatımız üzerinde birçok etkiye sahiptirler. Bilgisayar kullanımının hayatımız üzerindeki etkisi, para, zaman ve çaba tasarrufu olarak açıkça belirlenmiştir. İnsan hayatındaki bilgisayar müdahalesinin derinliğini anlamak için iletişim, eğitim, hizmet sektörü ve sağlık alanlarında meydana gelen gelişmelere bakabiliriz.

Son 30 yılda, insan hayatında büyük etkisi olan ve sorunları çözen bilgisayarlar, en başarılı icatlar arasında kabul ediliyor. Bugün, işletmelerin olduğu her yerde bilgisayar kullanımı uygulanıyor. Eğitim, sağlık, ulaşım veya iletişim sektörüne bakarsak, bilgisayarların etkisini ve uygulamasını görebiliriz. Günümüzde bilgisayar kullanımını doğrudan veya dolaylı olarak benimsemeden bir işletmenin hayatta kalması zordur.

Bilgisayarlar, cep telefonları, televizyon programları, süpermarketler, hastaneler, demiryolları, evlilik işleri, hisse senedi ticareti, çevrimiçi alışveriş, bankacılık, spor, trafik kontrolü, güvenlik izleme sistemleri, işe alım, robotik, makine öğrenimi, yapay zeka gibi alanlar, insan hayatının hemen her yönüne etki etmektedir.

Bilgisayar ve İletişim İlişkisi

Bilgisayarlar, e-posta, mesajlaşma uygulamaları, video konferanslar ve sosyal medya kullanarak insanları birbirine yakınlaştırabilir ve aralarındaki iletişimi kolaylaştırabilir. Bu araçlar, bilgisayarların icadından öncesinde kullanılan mektuplara göre zaman, çaba ve para tasarrufu sağlar. Günümüzde çoğumuzun bir bilgisayarı veya akıllı telefonu olduğundan el yazısıyla yazılan mektupları neredeyse hiç kullanmıyoruz.

Basılı medya, televizyon ve radyo hayatımızda önemli bir rol oynamaktadır. Bu iletişim araçlarını üretirken de bilgisayarlardan yardım almaktayız. Bilgisayar kullanarak bir belge oluşturabilir, ekranda gösterebilir, düzenleyebilir ve yazıcının üzerine çıktısını alabilir veya dünya genelinde yayınlayabiliriz. İnternetle bağlantılı bilgisayarlar, fikirleri, düşünceleri, eleştirileri vb. dünyanın her yerine anında yayınlama yeteneğine sahiptir. Facebook, Twitter, Blogger, Youtube, Whatsapp vb. gibi sosyal ağ siteleri kullanımı kolay bir viral iletişim sunarak, bilgisayarların ve insan hayatının önemini ortaya koyar.

Eğitimde Bilgisayarların Etkisi

Şüphesiz bilgisayarlar eğitim alanında devrim yaratmıştır. Otuz yıl önce, öğrenme sürecinde açıklığa kavuşturulması gereken bir şüphenin olduğu durumlarda, uygun uzmanın bulunması bile zor bir işti ve konuyla ilgili daha fazla görüş mevcut olmayabilirdi. Farklı ve daha kolay açıklama veya çözümler dünya’nın diğer tarafında mevcut olmasına rağmen, iletişim eksikliği nedeniyle yerini bilemezdik. Şuan modern dünyada, eksik bilgilerimizi gidermek için hepimizin benimsediği “Google” gibi arama motorlarını kullanıyoruz.

Eğitim sektöründe, bilgisayarları hayatımıza dahil etmeye başladıktan sonra öğretme ve öğrenme yeni zirvelere ulaştı. Herhangi bir konuda sanal olarak anında cevaplar bulabiliyor ve bu bilgiyi gerçek zamanlı olarak birçok yolla iletebiliyoruz. Her eğitim kurumunda öğrencilerin bilgisayarlarla etkileşimini akıllı tahta ve projeksiyonlarla donatılmış sınıflarda açıkça görebiliriz.

Uzaktan Eğitim

Günümüzde çoğu üniversite, öğrencilerine online kanallar aracılığıyla uzaktan eğitim ve sınavlar sunmaktadır. Uzaktan eğitim, Covid-19 pandemisi veya yıkıcı depremler gibi durumlarda eğitimin devam edebilmesi için ülkemizde önemli bir konu haline gelmiştir. Online eğitim sadece üniversiteler ve okullar ile sınırlı kalmaz, Coursera, edX, Udacity, FutureLearn gibi popüler kurs sağlayıcı web siteleri ile de kişisel olarak kullanılabilmektedir.

Bu kurslar işletme, bilgisayar bilimi, mühendislik, beşeri bilimler ve daha birçok alanda geniş bir öğrenme yelpazesi sunarlar. Kurslar esnek olacak şekilde tasarlanmıştır, öğrenenler kendi hızlarında ve kendi zamanlarında çalışabilirler. Bu kurslar ayrıca etkileşimli öğrenme deneyimleri sunarlar; videolar, testler ve tartışma forumları içerirler. Öğrenenler, dünya genelinden diğer öğrencilerle etkileşime geçebilir, fikir alışverişinde bulunabilir ve alanda uzman olan kişilerden geri bildirim alabilirler. Kısaca bilgisayarın varlığı ile eğitim, herkesin erişebileceği bir seviyeye gelmektedir.

Bilgisayarların Hizmet Sektöründeki Faydaları

Bilgisayar aynı zamanda yaşamımızı kolaylaştırarak konfor sağlar. Ulaşımda, insanların seyahat etme şeklini kolaylaştırır. Hava yolları, karayolları ve su yolları işlemlerini kontrol etmek için bilgisayar kullanırlar. Bu bize zaman kazandırır ve seyahat zorluklarının şiddetini azaltır.

GPS ve harita uygulamaları sayesinde korkusuzca dünya genelinde hemen hemen her yere gidebiliriz. Bir şehirde veya ıssız bir yerde kaybolursak, bu teknolojiler bize istediğimiz yere tam olarak ulaşmamızda yardımcı olmaktadır. Google Haritalar, gereken zamanı, trafik koşullarını, trafik sıkışıklığı, hava durumunu ve bazen seyahat ettiğimiz yollar ve hedefler hakkında önemli tavsiyeler ve uyarılar verme yeteneğine sahiptir. GPS özellikli harita cihazları modern araçlarda standart bir ekipman haline gelmiştir.

Elektrik, su, tarım vb. gibi diğer hizmetler bilgisayar etkisiyle geliştirilmiştir. Bilgisayar, güvenlik ve izleme sistemlerinin üretimini mümkün kılar. Bu sistemler soygun, hırsızlık ve şiddeti azaltmaya yardımcı olur. Çoğu eğitim kurumu, sanayi tesisi, ofis, mağaza, trafik lambaları, tren istasyonları, trenler bu tür olanaklarla donatılmıştır.

Bilgisayarlar ve Sağlık Sektörü

Bilgisayarlar, tıbbi bakımın etkinliğini arttırmak için potansiyel sağlarlar. Hastane verileri, hasta verileri ve tıbbi bilgiler gibi verilerin saklanması için kullanılırlar. Doktorlar ve hemşireler, bu verilere daha kolay erişebilirler ve bu da sürecin azalmasına neden olur. Ayrıca, birçok işlem artık manuel olarak yapılmamaktadır, bunun yerine bu görevleri yönetmek için bilgisayarlar kullanılmaktadır.

Sonuç olarak, bilgisayarlar hayatımızı hayalimizin ötesinde değiştirmiştir ve insan hayatı üzerinde önemli bir rol oynamaya devam etmektedir. Hayatımız için gelişmiş olanaklar sağlarlar ve etkili öğrenme, üretim, kontrol ve kullanım yaratırlar.

Kaynak 1

Görsel Kaynak 1

Görsel Kaynak 2

Görsel Kaynak 3

Hazırlayan: Yunus Teke

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar