Haberler

ENDİŞE VE KAYGI ARASINDAKİ 9 ÖNEMLİ FARK

ENDİŞE VE KAYGI ARASINDAKİ 9 ÖNEMLİ FARK

Kaygı ve endişe çok farklı psikolojik durumlardır. Ama insanlar sık sık endişe ve kaygı terimlerini birbirlerinin yerine kullanırlar. Endişe ve kaygı genel anlamda huzursuzluk ve sıkıntı ile ilgili olmasına rağmen, duygusal ve psikolojik sağlığımız için her ikisinden de elde edilen sonuçlara göre onları nasıl deneyimlediğimiz tamamen farklıdır.

1. Kaygı daha yaygınken, endişe özgül olma eğilimindedir.
Zamanında havaalanında olmak için endişeleniriz (belirli bir korku) fakat yolculuk hakkında kaygılı hissederiz (belirsiz ve daha genel bir kaygı).

2. Kaygı, sözlü düşünceler ve zihinsel görüntüler içerirken, endişe sözel olarak odaklanmaktadır.
Kaygıyla bağlantılı olan duygusal zihin görüntüler, duygusal sözel kavramlara (endişeyle ilgili olanlar gibi) göre daha fazla kardiyovasküler yanıtları dürtmesi açısından bu fark önemlidir. Bu da kaygının neden vücudumuzun her tarafında hissedildiğinin başka bir nedendir.

3. Endişe sık sık problem çözmeyi tetikler ama kaygı problem çözmeyi tetiklemez.
Endişe, verilen durumla başa çıkabilmek için çözümler ve stratejiler hakkında düşünmeye yönlendirir. Kaygı ise daha çok hamster tekerleği gibi etrafımızda dönmek gibidir ve bizi çözümler üretmeye yönlendirmez (Yani kaygının geniş doğası, problem çözmeyi daha az etkiler.)

4. Endişe hafif duygusal sıkıntı yaratırken kaygı şiddetli duygusal sıkıntı yaratabilir.
Kaygı tek kelimeyle çok daha güçlüdür ve bu nedenle kaygı, endişeden daha çok rahatsız edici ve sorunlu bir psikolojik durumdur.

5. Endişe, kaygıdan daha gerçekçi sorunlar nedeniyle oluşur.
Eğer gerçekten kötü bir proje hazırladığınız için işten kovulmak konusunda düşünceliyseniz, endişelisinizdir. Eğer patronunuz, çocuğunuzun piyano resitalini sormadığı için işten kovulmak konusunda düşünceliyseniz, kaygılısınızdır.

6. Endişe kontrol edilebilirken kaygı çok daha az kontrol edilebilirdir.
Endişelerimizin nedeni ile baş etmek için stratejiler düşünerek ve problem çözerek, endişemizi önemli ölçüde azaltabiliriz. Fakat kaygımız üzerindeki etkimiz çok daha azdır çünkü kendimizle kaygıdan uzak konuşmak daha zordur.

7. Endişe geçici bir durum olabilirken kaygı geçmeyebilir.
Bizi endişelendiren sorunu çözdüğümüzde, endişemiz azalır ve kaybolur. Fakat kaygı uzun zamanlar geçmeyebilir hatta bir merkezden diğerine geçebilir. (Örneğin, bir hafta iş hakkında kaygılanırken sonra sağlığımız hakkında, daha sonra çocuklarımız hakkında kaygılanabiliriz.)

8. Endişe bizim profesyonel ve kişisel görevlerimizi etkilemezken, kaygı etkiler.
Hiç kimse, oturmak ve çocuklarının finalde iyi yapıp yapamayacakları konusunda endişelenmek için sağlık raporu almaz. Fakat kaygı bizi çok huzursuz, rahatsız ve konsantre olamamış hissettirebilir, kelimenin tam anlamıyla bizi çalışmak için oldukça sıkıntılı hissettirir.

9. Endişe normal bir psikolojik durum olarak düşünülürken, kaygı düşünülmez.
Belirli bir yoğunluk ve zaman içerisinde, kaygı gerçek bir ruhsal bozukluk olarak düşünülür ve kaygılı bireyler, psikolojik tedavi veya ilaç kullanmaya ihtiyaç duyarlar.

 

 

Kaynakça: https://www.psychologytoday.com/blog/the-squeaky-wheel/201603/10-crucial-differences-between-worry-and-anxiety

Çeviren: Gamze Günce Demirbaş

0

# #