Haberler

CİNSİYET EŞİTLİĞİNDE SINIFTA KALDIK

CİNSİYET EŞİTLİĞİNDE SINIFTA KALDIK

170 Yıl daha devam edeceği düşünülen, kadınlar ve erkekler arasındaki ekonomik eşitsizlikte Türkiye baş rollerde. İsviçre merkezli Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) yaptığı çalışma raporunun sonucuna göre, kadın ve erkekler arasındaki eşitlikte Türkiye 144 ülke arasında 130. sıradadır. 2015 raporlarında kadın ve erkekler arasındaki eşitliğin 118 yıl sonra ortadan kalkacağı düşünülürken 2016 çalışmalarında 170 yıla yükseldi. Gittikçe yükselecek gibi görünüyor.

Dünya Ekonomik Forumu Yönetim Kurulu üyesi Saadia Zahidi, “Bu tahminler kaçınılmaz akıbeti göstermiyor. Şu anki gelişme durumunu yansıtarak eylem çağrısı görevi görüyorlar.” dedi.

Cinsiyetler arasındaki eşitlikte İzlanda ve Finlandiye gibi Kuzey Avrupa ülkeleri ilk sırada yer alırken; İra, Suudi Arabistan ve Yemen son sıralarda bulunuyor.  Dünyada en fazla parlementer kadın oranına sahip olan ve çalışan kadın oranı erkek oranından fazla olan Ruanda 5. Sırada yerini alıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye’de çalışan kadınların yüzde 46’ya yakını resmi kayıtlarda yok ve neredeyse çalışan her iki kadından biri kayıt dışı. Erkeklerde bu oran yüzde 29 seviyesinde.

Rapor daha ayrıntılı incelenecek olursa, kadınların eğitim oranı ile 2015 yılı raporlarında Türkiye 105. Sırada yer alırken 2016 raporunda 109’uncu sıraya geriledi. Kadınların siyasete katılım kategorisinde 105. Sırdan 113. Sıraya gerileyen Türkiye, meclisteki kadın milletvekili sayısı ile 2015 yılında 145 ülke arasında 85. Sırada yer alırken bu sene 100. Sıraya geriledi.  Sağlık ve istihdam ise umutla baktığımız alanlar olarak göze çarptı. Sağlık ve yaşam kategorisinde 1 tam puan üzerinden 0.980 paun alarak neredeyse eşitliği sağlamış gibi görünüyor. Ayrıca, Türkiye’de kadınların istihdama katılım oranı yüzde 32’den 33’e yükseldi, erkeklerin oranı ise yüzde 76’dan 77’ye yükseldi.

0

# #