Haberler

Beslenme Biçimi ve Egzersiz Yapma Alzheimerla Bağlantılı Protein Artışını Azaltabilir

Beslenme Biçimi ve Egzersiz Yapma Alzheimerla Bağlantılı Protein Artışını Azaltabilir

California Üniversitesi Semel Sinirbilim ve İnsan Davranışı Enstitüsü araştırmacıları tarafından yapılan çalışmaya göre, sağlıklı beslenme, düzenli fiziksel aktivite ve normal vücut kitle indeksi Alzheimer hastalığının başlangıcı ile ilgili olan protein artış oranını azaltabilir.

Bu çalışmada, bunaması olmayıp hafif hafıza değişiklikleri olan ve yaşları 40 ile 85 arasında değişen (ortalama 62,6) 44 yetişkin, beyinlerindeki plak ve düğüm düzeylerinin ölçülmesi için Pozitron Emisyon Tomografi taramasından geçtiler. Ayrıca, araştırmacılar katılımcıların vücut kitle indeksi, fiziksel aktivite düzeyi, beslenme biçimi ve diğer yaşam biçimi etkenleri hakkında bilgi topladılar. Beyindeki sinir hücreleri arasındaki boşluklarda bulunup beta-amyloid adı verilen zehirli protein tabakası olan plak ve beyin hücreleri arasındaki tau proteininin düğümlü ipleri olan düğümler Alzheimer hastalığının önemli bir göstergesi olarak kabul edilmektedir.

Bu çalışma sağlıklı vücut kitle indeksi, fiziksel aktivite ve Akdeniz diyeti gibi çeşitli yaşam biçimi etkenlerinin her birinin daha düşük seviyedeki plak ve düğümlerle ilişkili olduğunu buldu. Akdeniz diyeti meyve, sebze, baklagiller, tahıllar ve balık bakımından zengin, et ve süt bakımından düşüktür ve tekli doymamış yağın doymuş yağa yüksek oranı ve hafif alkol tüketiminin orta seviyedeki alkol tüketimine olan yüksek oranı ile nitelendirilir.

Amerikan Geriatri Psikiyatri Dergisi’nin Eylül sayısında görülen çalışmanın başyazarı Dr. David Merrill “ Ciddi hafıza problemlerinin başlangıcından önce, yaşam biçiminin moleküler düzeydeki etkisini tespit edebileceğimiz gerçeği bizi şaşırttı” dedi.

Önceki çalışmalar sağlıklı yaşam biçiminin Alzheimer başlangıcını geciktirdiğini gösteriyordu. Ancak, Merrill bu çalışmanın henüz bunama tanısı yapılmamış ince hafıza kaybı olan kişilerde yaşam tarzının anormal proteinleri nasıl doğrudan etkilediğini gösteren ilk çalışma olduğunu söyledi. Ayrıca, sağlıklı yaşam biçimi faktörlerinin Alzheimer olan kişilerde düşük oranda beyin küçülmesi ve körelmeye neden olduğunu gösterdi.

İleri yaş, ABD’ de tahminen 5,2 milyon kişiyi etkileyen ve yıllık sağlık maliyeti 200 milyar dolardan fazla olan Alzheimer hastalığı için 1 numaralı değiştirilemeyen risk faktörüdür.

Merrill, “Çalışma klinik olarak önemli bunama gelişiminden önce bile Alzheimer hastalığını önlemek için sağlıklı yaşamın önemini vurguluyor ve yalnızca Alzheimer’ı önlemek için hastaların becerisine değil ayrıca bu değişiklikleri tespit etmek ve görüntülemek için hekimlerin yeteneğine anahtar fikir veriyor” dedi.

Merrill araştırmada sonraki adımın beslenme biçimine, egzersize ve stres ve bilişsel sağlık gibi diğer yaşam biçimi faktörlerine müdahale çalışmaları ile görüntülemeyi birleştirmek olacağını söyledi.

 

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2016/08/160816084740.htm

Çeviren: Tuğçe KAVAK

0

# #