Haberler

AÇIK HAVA OYUNLARI ÇOCUKLARIN SAĞLIĞINI OLUMLU ETKİLİYOR

AÇIK HAVA OYUNLARI ÇOCUKLARIN SAĞLIĞINI OLUMLU ETKİLİYOR

British Columbia Üniversitesi, Çocuk & Aile Araştırma Kurumu’nda yapılan yeni bir araştırmaya göre, risk içeren açık hava oyunlarının sadece çocukların sağlığı için değil, aynı zamanda yaratıcılık, sosyal beceri ve dirençli olma gibi özelliklere sahip olması konusunda da cesaretlendirici bir etkene neden olduğu ortaya çıkmıştır.

Çevre Araştırmaları ve Halk Sağlığı Ulusal Dergisi’nde yayınlanan bulgulara göre; zıplama ve tırmanma, takla atma, yalnız başına keşfetme gibi oyunlara katılan çocuklar, katılmayan çocuklara oranla daha fazla fiziksel ve sosyal sağlığa sahip olurlar.

Araştırmanın liderliğini yapan ve aynı zamanda British Columbia Üniversitesi, Pediyatrik Bölümü, Topluluk ve Halk Sağlığı Okulu’nda araştırmacı olan Mariana Brussoni; ‘Biz, çocukların risk alabildiği oyun ortamlarının, çocukları oyun zamanı, sosyal iletişim, yaratıcılık ve direçlilik konularında desteklediğini bulduk. Bu positif sonuçlar, çocukların sağlığı ve aktif yaşam tarzları açısından onlara sağlanan riskli açık hava oyun olanaklarının desteklenmesinin önemini yansıtıyor.’ dedi.

Ağaçlar ve bitkiler, yükselti değişimleri ve çocukların kendi seçtikleri etkinliklere katılmaları konusunda özgür olmaları ve oyun alanları çocuklarda sağlık, davranış ve sosyal gelişim konusunda positif etkiye sahiptir.

Brussoni ve ayrıca, British Columbia Üniversitesi, Çocuk ve Aile araştırmaları Kurumu, Koruyucu Önleyici Birimi’nden bir bilim insanı; ‘Bu alanlar risk alma ve kendi kapasitelerini öğrenme konusunda çocuklara şans verir.’ demiştir.

Yaralanma gibi güvenlik konusundaki endişeler, riskli açık hava oyunlarını kısıtlama konusunda en büyük neden olarak görülmekteydi. Araştırmacılar, oyun alanı güvenlik standartlarının ve gereğinden fazla yetişkin müdehalesinin, çocukların bu gibi riskli oyun aktivitelerine katılması konusunda cesaretini kırdığını öne sürmüştür.

Brussoni; ‘Özellikle yaşı daha büyük olan çocuklar için, onların etkinliklerini uzaktan gözlemlemek aktif müdehaleden çok daha uygun bir yöntem olabilir. Biz, çocukların diğer sağlık sonuçlarıyla güvenli bir denge oluşturacak olan riskli açık hava oyununu değerlendirirken, politika, uygulama ve yapılı çevre yaklaşımını göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz.’ demiştir.

 

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150610131808.htm

Çeviren: Zeliha Demirci

0

# #