Haberler

Zeki Bilgisayar Programı

Zeki Bilgisayar Programı

Amerikalı bilim insanlarının zekâ testiyle, dört yaşındaki bir çocuğun zekâsına sahip olduğu ortaya çıkan bir bilgisayar programı geliştirdikleri bildirildi.
MIT Media Lab’dan Catherine Havasi ile çalışan ekibin “ConceptNet” adlı yazılım programının, insan beyni gibi neden sonuç ilişkisi çıkarabilen ve soruları yanıtlayabilen bir sistem olduğu belirtiliyor. ConceptNet daha önce gündelik objeler arasında basit ilişkileri tanımlayan milyonlarca deyimle besleniyor.
Zekâ testini Illinois Üniversitesi araştırmacıları Robert Sloan ve Stellan Ohisson gerçekleştirmiş.
Bilim insanları mekânsal ve sembolik düşünmeyi bir tarafa bırakarak, sistemin dil yetilerini inceliyorlar. Test soruları beş farklı kategoriye göre ayarlanıyor. Mesela “Ev nedir?” gibi basit sorulardan, tariflere göre aranan bir objeyi bulmaya yarayan “İçinden bakılabilir, dört köşelidir ve açılabilir. Bu nedir?” gibi sorulara kadar uzanan bir sözcük testi olduğu ifade ediliyor. Sistem örneğin “Başa ne takılır” sorusunda yanıtlayabilmek için veri bankasında, “takmak” ve “baş” ile en fazla çağrışım yapan objeleri arıyor.
New Scientist dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, bilgisayar programının, bilgi, kelime hazinesi ve kavramlar arasındaki ilişkileri anlama konusu gibi üç kategoride de dört yaşındaki bir çocuğun zekâ seviyesine sahip olduğu ifade ediliyor. ConceptNet’in yeni versiyonu 17 milyon deyimle besleniyor. Sloan, bu sistemin çok daha yüksek bir puana ulaşabileceğini ve daha geliştirilmiş bir algoritma ile beş ila altı yaşındaki bir çocuğun zekâ seviyesine yaklaşabileceğini düşünüyor.
-cumhuriyet-

0

# #