Haberler

Zeka ve Güven Duygusu Arasındaki Bağlantı

Zeka ve Güven Duygusu Arasındaki Bağlantı

Yapılan araştırmalar, zeki insanların, karakterleri değerlendirmede çok daha başarılı olduğunu gösteriyor. Böylelikle kendilerine zararı olmayacak insanları ayırt ederek daha iyi ilişkiler kurabildikleri belirtiliyor. Ayrıca, zeki insanlar durumları daha iyi analiz ediyor ve olaylarla ilgili daha objektif kararlar alabiliyor.

Araştırma Plos One adlı dergide yayımlanıyor.

Oxford Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan araştırmada, güven- sağlık, güven-mutluluk arasındaki ilişkiler içerisinde zekanın rolü inceleniyor.

Sosyoloji bölümünden Noah Carl’a göre, zekâ ve güven kavramlarının birbirleri oldukça ilişkili. Zeki insanlar, karakterleri daha iyi analiz edebilir. Bu yüzden hangi insanlara güvenebilecekleri konusunda karar alabilirler.

Araştırmacılar, bu konuda daha çok araştırma yapılması gerektiğini ve elde edilen bulguların hem eğitim hem de devlet politikası içerisinde istihbarat alanlarında faydalı olabileceğini belirtiyor.

Aynı bölümden araştırmacı Francesco Billari, birilerine güvenebilen insanların daha mutlu ve daha sağlıklı olduklarının altını çiziyor.

-sciencedaily-

0

# #