Haberler

Yeni Bağışıklık Terapisi Farelerdeki Beyin Tümörünü Tedavi Edebildi

Yeni Bağışıklık Terapisi Farelerdeki Beyin Tümörünü Tedavi Edebildi

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan Duke Mecidine araştırma ekibi tarafından yürütülen çalışmada, kanserle savaşmak adına yapay protein kullanılarak bağışıklık sistemi harekete geçirildi.

Araştırma ekibi, farelerdeki beyin tümörünü yok etmek için geliştirdikleri ölümcül silahın insanlarda işe yararsa büyük ölçüde yol kat etmiş olacaklarını belirtiyorlar.

John H. Sampson ve ekibi herkesin bildiği gibi tedavisi çok zor olan beyin tümörlerinde, bağışıklık sistemi yaklaşımına odaklandıklarını belirtiyor.

Bağışıklık Terapisi, allerjenlerle hazırlanmış aşıların belli bir doz ve tedavi aralığında enjekte edilerek uygulanan hücresel tedavi yöntemidir. Fakat klinik kullanımda bazı problemler bunulur. Örneğin, terapötik dozların ayarlanması oldukça zor olabilmektedir.

Çalışma dahilinde, iki ayrı kola ayrılan bir yapay protein geliştiren araştırmacılar, proteinin bir kolunun savaşçı T hücrelerini iyileştirmek ve birbirine bağlamak amacıyla çalıştığını; diğerinin de özellikle sadece kanser sırasında görülen EGFRvlll olarak bilinen antijene yerleştiğini bildiriyor.

Bryan Choi’nin belirttiği üzere, bu terapi sistematik olarak farelere uygulandığında, protein başarıyla tümöre lokalize oluyor, iri ve invazif beyin tümörlerinin tedavisinde bile etkili olduğu görülüyor.

Araştırmacılar, bu yeni yöntemin insanlarda işe yarayıp yaramadığı üzerinde çalışmalarını sürdüreceklerini açıklıyor.

-sciencedaily-

0

# #