Haberler

Yaşamını Uzatmanın Yolları!

Yaşamını Uzatmanın Yolları!

Uzun yaşamın sırrı nedir? Temiz yaşamak mı? Ya da egzersiz ile geçen bir ömür?  Sebze dolu öğünler? Bunların hepsinin etkisi inkar edilmese de; yeni bir araştırma farklı ve soyut bir tez ile karşımıza çıkıyor: yaşam amacı!

Uzun yaşamı araştıran bilim insanları yaşları ne olursa olsun, yaşam amacının ve yönünün kişinin yaşamına olumlu katkısını ifade ediyorlar.

Kanada’daki Carleton Üniversitesinden Patrick Hill “Araştırma sonuçları istikrarlı olarak, amacı olan ve o amaca doğru yönelen bir yaşamın farkını işaret ediyor. Böyle yaşayan kişiler daha çok yaşıyorlar.” diyor.

Önceki araştırmalar yaşam amacı bulunan bir yaşamın ölüm oranının daha az olduğunu, yaşamı etkileyen öteki faktörlerle ortaya çıkarmıştı. Fakat Hill’in sözlerine göre yaşam amacının odak noktası olduğu bir araştırma bu araştırmaya kadar ortaya çıkmadı.

Psychological Science adlı dergide yayınlanan çalışma 14 yıllık periodlarla 6000 kadar kişinin katılımı ile gerçekleşmiş. Araştırmacıların ortaya çıkardıklarına göre araştırma dahilinde erken ölen insanlar genellikle hayatları ile daha az olumlu ilişki içinde olan ve hayat amaçları belirsiz olanlar. Hayat amacı olanların ise genç, orta yaşlı ya da yaşlı olsalar bile ölüm oranları çok daha az. Fakat kişi ne kadar erken yaşam amacını keşfederse, onun için o kadar iyi.

Ne dersiniz, yaşam amacınızı gözden geçirmekte fayda var, değil mi?

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com

0

# #