Haberler

Uyurken Nasıl Öğreniriz?

Uyurken Nasıl Öğreniriz?

Her öğrencinin rüyası değil midir? Mümkünse, uyurken öğrenebilmek.

Uykunun, bellekte sürmekte olan işlemlerin gücünü, kalıcılığını arttırabildiği biliniyor.

Naturel Neuroscience dergisinde yayımlanan araştırma,  şekerleme yaptığımız sırada da öğrenebileceğimizi ortaya koyuyor.

Araştırmacılar, öğrenmenin basit formlarından olan klasik koşullandırma yöntemiyle, kokular ve sesleri uyku sırasında ilişikilendirerek 55 sağlıklı katılımcıya öğretebilmeyi amaçlıyor.

Tekrarlayan biçimde katılımcıları, uyurlarken, deodorant ve şampuan gibi hoşa giden kokular ile çürümüş balık ve et gibi hoşa gitmeycek kokulara maruz bırakıyorlar. Aynı zamanda yanında her kokuya özel  ses veriliyor.

Katılımcılar, hoşa giden kokuyla birlikte gelen sesi duyduklarında daha güçlü koklama eğilimi gösterirken; hoşa gitmeyen kokuya ilişkin sesi duyduklarında koklamaya dair daha zayıf bir yanıt veriyorlar.

Yastık Gücü.

Araştırmacılar, muhtemelen daha karmaşık bilgileri de uyku sırasında öğrenebileceğimizi düşündüklerini belirtiyorlar. Yalnız, bu demek değil ki, ödevlerinizi yastık altına koyun ve yapılmasını bekleyin… Elbette ki uyku sırasında öğrenebileceklerimizin de bir limiti bulunuyor.

“Şu an, uyku sırasında davranışal modifikasyon yapabilmeye yardımcı olabilecek yöntemler üzerine çalışmalar deniyoruz.” diyen araştırmacılar, “Aynı zamanda, bu doğrultuda  beyin mekanizmalarını araştırarak,  bilinçliliğin bozulduğu hallerde veya komadayken etkili olabilecek öğrenme yöntemleri olup olmadığını araştırmaya çalışıyoruz.” diye ekliyorlar.

-scientificamerican-

0

# #