Haberler

Uykusuzluk Ezber Bozuyor

Uykusuzluk Ezber Bozuyor

Sleep dergisinde yayımlanan ve ABD’deki California Üniversitesi’ndeki bilim adamları tarafından yapılan araştırmada, gece uyku sorunları çekenlerin ve iyi uyuyanların beyin faaliyetleri inceleniyor.

Hafıza testleri yapılırken MR yardımıyla katılımcıların beyin faaliyetlerini inceleyen bilim adamları, uyku sorunları çekenlerin, ezber gerektiren işler yapıldığı sırada faaliyete geçmesi beklenen beyin bölgelerinin düzgün şekilde etkin hale gelmediğini görüyor. “Uykusuzların”, gün içinde tepki verme süresinin de uzadığı belirtiliyor.

Araştırmacılardan Sean Drummond, ayrıca uyku sorunları bulunanlarda ezber gerektiren durumlarda gerekli görülmeyen beyin bölgelerinin ise etkin halde olduğunu vurguluyor.

Drummond’ın, gece uyuyamayanların beyin faaliyetinin gerektiği gibi olmadığını, bu kişilerin uyumakta güçlük çekmenin yanı sıra gün içinde beyinlerini de etkili şekilde kullanamadıklarını ifade ettiği bildiriliyor.

Bir sonraki adımda bilim adamlarının, uykusuzluğun mu beyni olumsuz yönde etkilediğini yoksa beynin gerekli şekilde faaliyet gösterememesinin mi uykusuzluğa yol açtığını araştıracakları belirtiliyor.

-cumhuriyet-

0

# #