Haberler

Türk Öğrencilerin Başarısı

Türk Öğrencilerin Başarısı

ABD’de düzenlenen ve 65 ülkeden bin 500 öğrencinin yer aldığı Uluslararası Gençler Bilim ve Mühendislik Proje Yarışması’na (INTEL-ISEF) katılan Türk öğrenciler 3.’lük ve özel ödül kazandı.

Uluslararası Gençler Bilim ve Mühendislik Proje Yarışması 13-18 Mayıs 2012 tarihleri arasında ABD/Pittsburg’da düzenlendi.

65 ülkeden bin 549 öğrencinin katıldığı proje yarışmasına TÜBİTAK adına Mersin Fen Lisesi öğrencileri Burcu Usta ve İrem Peker, Ankara Fen Lisesi öğrencileri Berşan Özcan, Cüneyd Öztürk ve Kürşat Rasim Mestav, İzmir Fen Lisesi öğrencileri Onur Can ve Fatih Ekrem Gülce, Ankara Leyla Turgut Lisesi öğrencisi Muzaffer Arda Büyüksan ile Bahçeşehir Bilim ve Teknoloji Lisesi öğrencisi Tansel Baran Yaşar katıldı.

2011 yılında düzenlenen 42. TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda derece aldıkları projeler ile INTEL-ISEF’e katılan öğrenciler iki ödül kazandı.

Tansel Baran Yaşar Fizik alanında “Tribomanyetik Bağlantı Sistemi” projesiyle 3.’lük ödülü, Muzaffer Arda Büyüksan ise “Seramikteki Gizli Güç Piezo Elektrik Etki Taşıtlardan Enerji Üretimi” projesiyle United Technologies Corporation tarafından özel ödüle layık görüldü.

www.tubitak.gov.tr

0

# #