Haberler

Tavsiye İstemek Seni Daha Yetkin ve Donanımlı Yapar!

Tavsiye İstemek Seni Daha Yetkin ve Donanımlı Yapar!

İnsanlar çeşitli şekillerde korkudan muzdarip: yükseklik, örümcek, palyaço korkusu… Fakat derinlerde birçok insanın ortaklaşa korktuğu başka bir şey var: yardım isteme korkusu.

Yapılan araştırmalara göre çekingen insanlar yardım isteyerek az donanımlı görünecekleri korkusunu taşıyorlar ve bu nedenle yardım isteyemiyorlar. Fakat aslına bakılırsa bu asılsız bir korku. Üstelik araştırma sonuçlarına göre yardım istemek kişiyi daha becerikli yapıyor.

Harvard Business School’da yapılan 5 ayrı araştırmayı yürüten Alison Wood Brooks şöyle diyor: “Toplum, tavsiye isteyen insanlar hakkında daha olumlu bir algıya sahip. Çünkü insanlar tavsiye vermeye gerçekten bayılıyorlar, bir yandan da tavsiye isteyen kişiye tavsiye vermek öz güveni arttırıyor.”

Yürütülen araştırmanın parçası olan bir çalışmada katılımcılardan iş yerinde bir probleme takılıp kaldıklarının hayal edilmesi isteniyor. Bunlardan bir kısmına hemen iş partnerine tavsiye almaları salık veriliyor, kalan kısım ise tavsiyeye yanaşmayarak kendi kendilerine sorunun üzerine giderek, çözmeye çalışıyorlar. Çalışma sonunda kişilerden çalışma arkadaşlarının yetkinlik düzeylerini değerlendirmeleri isteniyor. Sonuç şaşırtıcı! Yardım isteyen kişilerin daha fazla bildiğine inanılıyor! Üsteki iş arkadaşları tarafından da daha fazla sempati duyuluyor.

Kaynak: http://nymag.com/scienceofus/2014/08/asking-for-advice-makes-you-seem-smarter.html

0

# #