Haberler

Şişmanlık Beyni Etkiliyor mu?

Şişmanlık Beyni Etkiliyor mu?

Neurology adlı dergide yayınlanan araştırma kapsamında 6000 İngiliz’in sağlık durumları on yıldan uzun bir süre boyunca takip edildi.

Araştırmaya katılan 35 ile 55 yaş arasındaki kişilerin düzenli olarak hafıza ve idrak testlerine sokulduğu bildiriliyor.

Araştırma sonuçları doğrultusunda, metabolizmalarında sağlıksız değişimler olan obez deneklerin idrak testlerinde gösterdikleri başarıda diğer deneklere oranla çok daha hızlı düşüşe geçtikleri belirtiliyor.

Obezitenin Beynin Performansını Düşürme Sebebi Tam Olarak Bilinemiyor

Bilimadamları henüz bu etkinin kaynağını bulamadı ancak yüksek tansiyon ve kolestrolün bu durumun nedenleri arasında olduğu düşünülüyor.

Uzmanlar araştırmalarında sadece deneklerin idrak güçlerine odaklandıklarını; bunama ile ilgili bir çalışma yapılmadığı belirtiliyor.

“Normal yaşlanma, idrak kabiliyetinin azalması ve bunama arasındaki sınırlar oldukça bulanık. İdrak kabiliyeti azalan herkes bunamıyor.” deniliyor.

Araştırmaya katılanların tamamının sosyal hizmet görevlisi olması, araştırma sonuçlarının toplumun başka gruplarına genellenemeyeceği  fikrini ortaya çıkartıyor.

İngiltere Alzheimer Araştırmaları Derneği’nden Shirley Cramer ”Henüz obezite ile metabolik düzensizliklerin neden beyin fonksyonlarındaki zayıflama ile bağlantılı olduğunu bilmiyoruz. Ancak toplumdaki obezite oranı hızla artarken bu konuda daha derine inmek şart gibi görünüyor” açıklamasında bulunuyor.

-bbc.co.uk/turkce-

0

# #