Haberler

Sinirlenen Lego’lar Çocukları Nasıl Etkiliyor

Sinirlenen Lego’lar Çocukları Nasıl Etkiliyor

Yapılan bir araştırmaya göre Lego’ların yüz ifadeleri gittikçe kızgınlaşıyor.

Bilim insanları, çocuk gelişimini etkileyebileceği için oyuncak üreticilerinin çatışma teması üzerinde durmasından endişe duyduklarını belirtiyor.

Yeni Zelanda’nın Canterbury Üniversitesi’nde araştırmacı olan Dr. Christoph Bartneck, minik Lego oyuncak figürlerindeki mutlu yüz ifadelerinin sayısı azalırken, sinirli yüz ifeadelerinin sayısının arttığını tespit ediyor.

6 bin Lego’yu inceleyen Bartneck, ‘çatık kaşlı öfkeli figürlerin çocuk gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceğinden endişeli olduğunu’ söylerken, genel olarak ‘çatışma temalı oyuncakların sayısında artış yaşandığını’ ifade ediyor.

Guardian sitesinin haberine göre, 1990’larda çok çeşitli yüz ifadeleri üretmeye başlayan Lego şirketi, her yıl oyuncaklarına çok sayıda yeni yüz eklemeye devam ediyor.

Yeni oyuncaklarda, ‘mutluluk’ ve ‘kızgınlık’ en çok kullanılan duygusal ifadeler olarak öne çıkıyor.

Bartneck’in, “Yüz ifadelerine bakılarak oyuncakların doğrudan iyi veya kötüyü temsil ettiği söylenemez. Zaman zaman iyi karakterlerin sert ifadeleri ve kötülerin güzel yüz ifadeleri olabilir. Her iki durumda da, oyuncakların yüz ifadelerindeki çeşitlilik genel olarak artmış durumda” dediği bildiriliyor.

Bartneck, ‘Lego ile büyüyen günümüz çocuklarının sadece gülümseyen yüzler değil, kızgınlık ve nefreti yansıtan yüzleri de hatırlayacağına’ dikkat çekiyor. Yeni Zelandalı araştırmacı, “Oyuncak yüzlerini tasarlayanlar çok dikkatli olmalı ve oyuncakların çocuk gelişimindeki önemini unutmamalı” uyarısını yapıyor.

-ntvmsnbc-                                                                            

0

# #