Haberler

Sherlock Holmes Gibi Düşünebilmek İçin 8 İpucu

Sherlock Holmes Gibi Düşünebilmek İçin 8 İpucu

Holmes kurgusal bir karakter, doğru. Fakat, bu onun yararlarını rehber edinmemizi engelleyecek bir durum değil. Bilindiği gibi Holmes’un en önemli özelliği, çözülmesi gereken bir durum hakkında sürekli gözlem yapıyor oluşudur. Olaylara asla basitçe bakmaz, ustaca irdeler. İnanılmaz bağlantılara ulaşabilir.

Sherlok Holmes tüm yaşamını dünyaya karşı bilinçli bir etkileşim kurmakla geçirmiştir. İşte Holmes gibi düşünebilme becerisi kazanmak için birkaç ipucu:

1. Sağlıklı bir şüphecilikle değerlendirme yapabilmek. Öncelikle durup kendi düşüncelerimizi tekrar sorgulamalıyız. Düşüncelerimizi filtreledikten sonra, işlevsiz düşünceleri eleyerek daha sağlıklı davranabiliriz.

2. Önyargılarımızın üstesinden gelmeye çalışmalıyız. Beyindeki otomatik kurulmuş bağlantıların üstesinden gelerek daha objektif düşünme becerisi geliştirebiliriz.

3. Tüm ilk izlenimleri derinlemesine gözlemlemeliyiz. Bazı gereksiz ayrıntılar bizim yargılarımızı etkilese de ilk izlenimleri derinlemesine incelemek önemlidir.

4. Kapsayıcı olmalıyız. Holmes bir notu incelediğinde asla okumaz, ona derinlemesine bakar; hatta bazen de koklar. Bu ona her zaman ek değerli bilgiler verir.

5. Olay üstüne daha fazla odaklanabilmeliyiz. Çalışmalar gösteriyor ki, bir durumla ne kadar kişisel olarak bütünleşebilirsek çözüm için o kadar motive oluyoruz.

6. Bir adım geriden bakabilmeliyiz. Olaya bir üçüncü gözle bakabilmek, pek çok ayrıntıyı daha net görebilmemizi sağlayacaktır. Daha geniş bir perspektiften bakabilmek her zaman yararlıdır.

7. Kendimizi eğitmeye devam etmeliyiz. Her zaman öğrenmeye açık olmalı. Yeni bilgiler edinerek kendimizi zenginleştirmeliyiz.

8. Günlük tutmalıyız. Her şeyi aklımızda tutmamız mümkün değildir; bu yüzden not tutuyor olmak oldukça yardımcı olacaktır.

 

-psychologytoday-

0

# #