Haberler

Şehirliler Daha Dikkatsiz Olabilir Mi?

Şehirliler Daha Dikkatsiz Olabilir Mi?

Goldsmiths College  araştırmacıları, Afrika’nın ücra bir bölgesinde, bazı kişilerin kırda kaldığı, diğerlerinin ise şehir bölgelerine göç ettiği bir kabileyi inceledi.

Araştırmacı Dr. Karina Linnell, yapılan incelemeler sonucunda, dikkati yoğunlaştırma güçleri arasındaki farkın sanılandan çok daha fazla olduğunu söylüyor.

Üniversitenin psikoloji bölümünden Dr. Linnell, Güneybatı Afrika’daki Namibya’da yerleşik Himba kabilesinin üyelerine bilişsel testler yapıyor ve bunların sonuçlarını, aynı kabilenin Londra’da yaşayan genç üyelerine yapılan testlerle karşılaştırıyor.

Kırsal bölgede kalarak sığır gütmekle uğraşan kadın ve erkek kabile üyelerinin, dikkat yoğunlaştırma gerektiren testlerde, aynı kabilenin kent ve şehirlerde yaşayan üyelerine göre çok daha başarılı olduğu sonucuna varılıyor.

Araştırmacılara göre, şehir ortamında yaşayan kişiler çok fazla uyarılmaya maruz kalıyor; görüntüler ve sesler birbiriyle yarışır hale geliyor.

Dr. Linnell, dikkat yoğunlaşmasının, insanların duyuları tahrik edildiğinde gerçekleştiğini belirtiyor. Ama bu tahrik aşırıya kaçarsa ters etki yaparak, tek bir işe odaklanma yeteneğini azaltıyor. Şehirlerde yaşayan kişiler bu yüzden devamlı odaklanmayı ve dikkatin dağılmamasını gerektiren testlerde pek iyi sonuçlar elde edemiyor.

Üstelik, kırsal bölge insanlarının, teknolojiyle daha az haşır neşir olmalarına rağmen, dikkat yoğunlaştırma testlerinde bilgisayar temelli işlerde bile çok daha iyi sonuçlar aldıkları görülüyor.

Dr. Linnell, bunun sadece “gelip geçici” bir farklılık olmadığını öne sürüyor; ona göre, testler şehirleşmiş insanların olaylara daha farklı bir bakış açısı geliştirdiğini gösteriyor.

Ayrıca, şehre göçen Himba kabilesi üyelerinin daha memnuniyetsiz olduğu ve mutsuzluk belirtileri gösterdiği saptanıyor.

Çalışma, kafein depolayarak çoklu görevleri yerine getirmeye çabalayan büro çalışanlarının korkulu rüyalarını doğrular nitelikte. Dünya nüfusunun çoğunluğunun şehir ortamında yaşadığı düşünüldüğünde, bulguların öneminin arttığına vurgu yapılıyor.

-bbc.co.uk-

0

# #