Haberler

Sanatçıların Beyinlerindeki Yapısal Farklılıklar

Sanatçıların Beyinlerindeki Yapısal Farklılıklar

NeuroImage dergisinde yayımlanan bir araştırma, sanatçıların beyin taramalarında, hassas motor hareketleri ve görsel canlandırma ile ilgili beyin bölgelerindeki nöral maddenin daha yoğun olduğunu ortaya koyuyor.

Araştırmanın bulguları sanatçıların yeteneklerinin doğuştan olabileceğini, sonradan kazanılmayacağını öne sürüyor. Ancak araştırmanın yürütücüleri eğitim ve yetiştirme tarzının, sanatçıların yetenekleri konusunda ciddi rol oynadığını da söylüyor. Bilimin birçok alanında olduğu gibi doğa ve çevrenin nasıl etkileşim içinde olduğu burada da net değil.

Araştırmanın yürütücülerinden Belçika KU Leuven Üniversitesi’nden Rebecca Chamberlain, sanatçıların dünyayı diğer insanlardan nasıl farklı gördüğünü öğrenmek istediğini söylüyor: “Daha iyi çizebilen insanların beyinlerinin hassas motor performansını ve bizim işlemsel bellek dediğimiz alanı kontrol eden bölgeleri gerçekten de daha gelişmiş yapılara sahip gibi görünüyor.”

Bu küçük araştırmada bilim insanları, 21 sanat öğrencisinin beyin yapılarına bakarak onları 23 sanatçı olmayan insanın beyni ile kıyaslıyor. Bu karşılaştırmayı yaparlarken “voksel tabanlı morfometri” (VBTM) adı verilen bir tarama yöntemi kullanıyorlar. Bu ayrıntılı taramalarda sanatçı grubunun beyninin parietal lobunda bulunan prekuneus bölgesindeki gri maddenin belirgin bir şekilde daha fazla olduğu gözleniyor. Bu bölgenin, potansiyel olarak görsel canlandırma gibi yaratıcılıkla ilgili şeylerle bağlantılı olduğu yani görsel şekilleri beyninizde manipüle edebilmek, bir araya getirebilmek ve ayrıştırabilmekle ilişkili olduğu belirtiliyor.

Chamberlain’ın, “Bu durum uzmanlaşmanın beyni gerçekten değiştirdiğine dair bulgularla örtüşüyor. Beyin eğitime yanıt vermek konusunda inanılmaz derecede esnek ve inanılmaz derecede büyük bireysel farklılıklar söz konusu ki biz bunlara ancak henüz ucundan dokunmaya başladık” dediği bildiriliyor.

Londra College Üniversitesi’nden McManus, “Gençlerin beyinlerine bakarak ve çizimlerini yaşları ilerledikçe nasıl geliştirdiklerini takip ederek daha ileri bir araştırma yapmamız gerekecek  ancak bence şu andaki araştırmamız bize buna nasıl bakacağımıza dair yol gösteriyor” diyor.

ABD’li araştırmacı Winner’a göre bu araştırma: “Sanatçıların beyinlerinin sağ tarafını kullandığına dair kolaycı iddialara bir son verebilir, çünkü araştırmada sanatçı grubun beyninde daha yoğun şekilde bulunan gri ve beyaz maddenin beynin hem sağ hem sol tarafında bulunduğu ortaya konuyor.”

Winner şu ifadeleri kullanıyor: “İnsanların beyinlerindeki doğuştan farklılıkların, insanları görsellikle ilgili sanatçı olmaya meyilli hale ne kadar getirip getirmediği sorusuna ancak gelecekte yapılacak araştırmalar yanıt olabilir ve bu tür araştırmalar hem çok zor hem de çok pahalı olacağı için henüz yapılamadılar.”

-bbc.co.uk-

0

# #