Haberler

Sakız Çiğnemek Beyne İyi Mi Geliyor?

Sakız Çiğnemek Beyne İyi Mi Geliyor?

Şimdiye dek sakız çiğnemenin kişiyi uyanık tuttuğu fakat dikkati daha iyi toplama konusunda çok fazla bir etkisinin gözlenmediği biliniyordu. Yeni bir çalışma sakızla ilgili bazı durumlara açıklık getirecek türden…

Araştırmada özellikle uykulu haldeyken çiğnenen sakızın olumlu etkilerinden söz ediliyor. Ayrıca oldukça dikkat gerektiren bir şey yaptığınızda kafeinli sakız çiğniyor olmanızın olumlu etkisi, kafeinsiz sakızdan daha yüksek.

Sakız çiğnemenin etkisi…

Pek çok sakızın içerdiği bir miktar şekerin, açlık spazmlarını azalttığı için canlandırıcı ve uyarıcı rolü olduğundan söz ediliyor. Pek çok insan yemek yemeye ilişkin arzularıyla ve diğer uyarıcı maddelerle (nikotin ve kafein) sakız sayesinde savaşabildiklerini belirtiyorlar .

Araştırmacıların, içinde çeşitli katkı maddeleri olan sakızların farklı etkilerini kontrol edebilmek için dikkatli davrandıkları üstünde duruluyor.

Sonuçta, sakız çiğnemenin istatistiksel olarak uyanıklığı arttırdığı, daha hızlı reaksiyon verebilmeyi sağladığı  ve yeni bilgiyi daha hızlı kodlamaya yardımcı olduğu belirtiliyor.

Aynı zamanda bir iyi haber: Sakız çiğnemenin hâlihazırda yaptığınız işe verdiğiniz dikkati bozucu bir etkisi bulunmuyor.

Üzgünüz ki bu canlı ve uyanık olma hali vb. faydalar siz sakızı attığınız an kaybolmakta. Bu yüzden eğer gerekliyse şu an, bir adet sakız size yardımcı olabilir.

-psychologytoday-

0

# #