Haberler

Sadece İzleyerek Dans Etmeyi Öğrenebilir Misiniz?

Sadece İzleyerek Dans Etmeyi Öğrenebilir Misiniz?

Yaparak öğrenmek diye bir kavram duymuşsunuzdur, mutlaka.

Fakat ve acaba sadece izleyerek de öğrenebiliyor muyuz?

Bir salsa eğitmeninin yapmış olduğu hareketi, tenis kortunda koçunuzun gösterdiği servis atma tekniklerini izleyerek öğrenebilir misiniz?

Uzmanlar, işin uzmanını gözlemleyerek kendi becerilerimizi de geliştirebileceğimizi belirtiyorlar, ama nasıl?

Özellikle motor becerileri içeren durumlarda gözlemlemenin önemli bir rolü olduğu üzerinde duruluyor.  Araştırmacılar bunun nedenlerini şu şekilde açıklıyor; başka birinin hareketlerini izlediğimiz zaman, bizim fiziksel hareketlerimizi idare eden beyin bölgelerinde önemli derece bir aktivasyon meydana geldiği görülüyor. Gözlemin öğrenme sürecine ivme kazandırdığı belirtiliyor. Beynimiz, gözlem sırasında bir diğerinin hareketlerinin adeta haritasını çıkarabiliyor ve bu haritayı oldukça detaylı hale de getirebiliyor. Beyin tarama çalışmalarıyla bu durum daha net fark edilebiliyor.

2009 yılında yapılmış bir çalışmada, beş gün boyunca katılımcılardan verilmiş olan dans sahnelerini izlemeleri ve denemeleri isteniyor. Aynı zamanda her gün farklı bir dans sahnesini de denemeden sadece seyretmeleri isteniyor.  Bu beş günlük dönemden sonra alından fMRI ölçümlerinde izledikleri videoları denedikleri ve denemedikleri zamanlarda beyinde benzer aktivasyonlar olduğu gözleniyor.

Tembellerin kulağına hoş gelecek türden sanıyoruz bu haber. Fakat diğer çalışmaların bu duruma uyarı eklediği biliniyor.

Oregon Üniversitesinde 2006 yılında yine beyin görüntüleme cihazları kullanılarak yapılmış olan bir çalışmada, katılımcılardan, birinin bir oyuncağın parçalarını bir araya getirdiği ve oyuncağı parçalarına ayırdığı videoları izlemelerini istiyorlar. Bir grup katılımcı basitçe nasıl yapıldığını(ispatı) izliyor; diğer grup ise videoda izlediklerini tekrardan yapacaklarını farkında olarak izliyorlar. Her iki grup da fMRI makinesine alınıyor ve ikinci grupta bulunan katılımcıların beyinlerindeki motor öğrenmeye ilişkin bölgede aktivasyon olduğunu görülüyor.

Son olarak, araştırmacılar, izlemenin, gözlem yapmanın öğrenme üzerindeki yararlarının yanında asla ve asla pratik yapmadan etkili ve tam bir öğrenmeden bahsedilemeyeceği;  istenen sonuçların elde edilemeyeceğini özellikle vurguluyorlar.

O yüzden oturduğunuz yerden harika dansçılar olabilme umudunuzu kırdıysak özür dileriz

-PsychologyToday.com-

0

# #