Haberler

Robotlar Kendi Kararlarını Verebilecek Mi?

Robotlar Kendi Kararlarını Verebilecek Mi?

İsveçli bilim insanları robotların ve makinelerin kendi kararlarını verebilecekleri ve değişen koşullara uyum sağlayabilecekleri bir otomasyon sistemi geliştirdi. Herhangi bir sorun çıkması halinde robotlar tekrar programlanabiliyor ve ekipmanları kolayca yenilenebiliyor.

Otomasyon bilimcileri  Fredrik Danielsson ve Bo Svensson’ın belirttiklerine göre, otomasyon sistemi hiyerarşik bir düzende işlediği için genelde hata barındırmaz. En yukardaki kontrol sistemi ne yapılması gerektiğiyle ilgili  emri verir ve yalnızca kontrol sistemi görevin tamamlandığını söylediği an diğer işleme geçilebilir. Fakat olası küçük bir hatada bile tüm sistem durabilir.

Danielsson ve Svensson’un yeni modeline göre, tüm robotlar ve makineler birbirinden bağımsız çalışacak. Her birinin kendine ait bir beyni olacak ve üst bir kontrol sisteminden emir almalarına gerek kalmayacak. Her birim diğerinin ne yaptığını bilecek ve iletişim halinde kalacak ve küçük kararlar alabilecek. Herhangi bir arıza anında sistemler durmayacak onu kompanse edecek şekilde çalışmaya devam edecek.

Bu durumda daha akıllı robotlar ve makineler geliştirilebilecek.

-sciencedaily-

0

# #