Haberler

OYUN ÇOCUK Hakkında

Türkiye Zeka Vakfı tarafından sekiz yıldır yayımlanmakta olan OYUN dergisi, 2014 yılından itibaren yayın hayatına “OYUN Çocuk” olarak devam edecektir.

Gelişen teknoloji ve çeşitlenen gündelik yaşam olanakları, çocukların zihinsel gelişimi üzerinde önemli etkiler yaratmaktadır. Çocuk gelişimiyle ilgili olarak gelinen ortak nokta, zihinsel gelişim için çocukluk çağında, yaşına ve düzeyine uygun biçimde seçilen uyarı ve etkinliklerin belirleyici değişimler sağladığı yönündedir. Gelişim döneminde yetersiz ve verimsiz uyarılmışlığın zihinsel kapasiteyi, sonradan önüne geçilmez bir biçimde yavaşlattığı da görülmektedir.

Oyun Çocuk

Bütün bu nedenlerle Türkiye Zeka Vakfı, 6 yaş ve üstü çocuklarımızın zekâ ve yetenek gelişimlerine destek olmak üzere, OYUN dergisinin hedef kitlesini değiştirme ve OYUN Çocuk başlığı altında, özellikle ilkokul dönemindeki çocuklara yönelik bir zekâ, matematik ve mantık oyunları dergisi yayımlama kararı almıştır. Zekâ oyunları organizasyon gerektiren, stratejik düşünmeyi ve davranmayı sağlayan, iyi vakit geçirmenin yanında biraz da kafa karıştıran yönleriyle tanınmaktadır. Bu oyunlar düşünebilme, tahmin yürütebilme, problem çözebilmenin yanında sabrı, zaman yönetimini, işbirliğini de öğretmekte; eğitim hayatına da olumlu anlamda kayda değer nitelikte katkılar sağlamaktadır.

Aynı zamanda bu alan son dönemde dikkat çekici ölçüde popülerlik kazanmış; alanın popülerlik kazanmasıyla birlikte, gerekli temel niteliklerden yoksun ve sadece maddi kaygılarla geliştirilen uygulama ve yayınların yaygınlık düzeyi de artmıştır. OYUN Çocuk dergisinin, bu çerçevede oluşan niteliksel boşluğu ortadan kaldırma açısından önemli katkılar sağlaması da öngörülmektedir.

Abonelik için: http://oyundergisi.tzv.org.tr/index.php?sayfa=aboneol

Oyun Çocuk

0

# #