Haberler

Olumlu Yaklaşım ve Eğlenceli Müzik Mutluluğun Anahtarı

Olumlu Yaklaşım ve Eğlenceli Müzik Mutluluğun Anahtarı

Araştırmaların ortaya çıkardığı sonuca göre neşeli müzikler dinleyerek mutlu olmaya çalışmak işe yarıyor.

Kendini mutlu hissetmek için zorladığın olur mu? Asırlardır filozofik olarak tartışılan tartışmaya bazı kanıtlar eklendi, örneğin Aaron Copland’ın biraz yardımı ile bunu başarabilirsin.
“Olumlu müzik dinlemek, mutlu olmana yardım ediyor, özellikle mutlu olma niyetin olduğu zaman.” diyor psikolog Yuna Ferguson ve Kennon Sheldon. Ferguson ve Sheldon’un yaptığı araştırmaya göre, yalnızca mutlu olmaya çalışmanın ya da neşeli müzikler dinlemenin yalnız biri yeterli değil.

Journal of Positive Psychology’de bahsedildiği üzere araştırmacılar iki deney ile bu durumu örnekledi. İlk olarak Midwestern Üniversite’sindeki 167 öğrenci 20. Yüzyılın en önemli sanatçılarından olan Igor Stravinsky’in The Rite of Spirit adlı eserini ya da Aaron Copland’ın Rodeo’sunu 12 dakika dinledi. Stravinsky’ın eseri haşin ve karışık olarak ifade edilirken, melodik Copland ise eğlenceli bulundu.

Katılımcıların yaklaşık yarısı “bilinçli olarak” modlarını yükselteceklerine dair talimat aldı. Kalanı ise talimatsız olarak, doğrudan dinlediler. Sonrasında kişilerden modlarının doğrudan ve dolaylı olarak ifade edilmesi istendi.

Stravinsky dinleyip mutlu olmayı deneyenlerin modunda önemli bir değişim gözlenmedi. Fakat Copland dinleyenlerde önemli bir etki gözlemlendi: mutlu olmak isteyenler, gerçekten olabildiler.

Bu sonuç gösteriyor ki, niyet ve düzgün metod ile modunu olumlu olarak değiştirebilirsin. Bu araştırmaya göre ise düzgün metod-dan anladığımız mutlulukla ilişkili müzikler.
İkinci araştırmada ise, 68 öğrenci 5 adet laboratuvar seansına katıldı. Bu seanslarda ise seçtikleri müzikleri 15’er dakika dinlediler. müzikler çeşitlilik gösterdi fakat “olumlu mod” yakalama amacı müzik seçimlerinde yer aldı.

Grubun yarısı iki haftalık süreç içinde “mutluluk hakkında çok düşün, ve mutlu olmaya çalış” felsefesinde oldu. Öte yandan, ötekiler ise “mutluluğa odaklanarak, müziğin pozitif etkisine ve eğlencesine odaklanarak” süreci tamamladı.

İki haftalık sürecin başında ve sonunda, araştırma katılımcıların nasıl mutlu hissettiklerini ortaya çıkardı. Mutlu olmaya çalışan ve keyif alan kişiler, nesnel olarak daha fazla mutlular.

Bu çalışma 1960larda ortaya çıkan Roger Miller’in şarkısını akıllara getiriyor. “Kafana koyarsan, mutlu olabilirsin.”

Kaynak: http://www.psmag.com/blogs/news-blog/the-key-to-happiness-positive-intentions-joyful-music-52318/

0

# #