ODTÜ Robot Günleri '05

6-7 Mayıs 2005 tarihlerinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’ nde Türkiye Zeka Vakfı ve ODTÜ Robot Topluluğu tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ODTÜ Robot Günleri 2005 robot yarışmaları toplam dört kategoride yapılmıştır:

Sumo Robot Turnuvası
Mini Sumo Robot Turnuvası
Çizgi İzleyen Araba Yarışı
Serbest Kategori

» Yarışmacılar

 • Yarışma Sonuçları

  Sumo Turnuvası

  1. Toruko (Konya Adil Karaağaç Anadolu Teknik Lisesi)2. Pehlivan Yaşar Doğu (Başkent Üniversitesi)3. Koca Yusuf (Konya Adil Karaağaç Anadolu Teknik Lisesi)En İyi Tasarım: Battal (Ömer Çayırpunar – ODTÜ)

   

  Mini Sumo Turnuvası

  1. Sumo Robogyte (Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü)2. Sumo Yetish Robogyte (Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü)3. MerX (Fırat Dede – Haydarpaşa Anadolu Lisesi)

   

  Çizgi İzleyen

  1. HaProx (Hacettepe Üniversitesi)2. Kasırga (Konya Adil Karaağaç Anadolu Teknik Lisesi)3. Racer Robogyte (Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü)

   

  Serbest Kategori

  1. ROBO MI-05 Güvenlik ve Temizlik Robotu (İzmir Yüksek Teknoloji Enstütüsü)2. Sesli Kontrol Sistemi (Gazi Üniversitesi)3. LADDTRACKER (Süleyman Demirel Üniversitesi)
  Değerlendirme Kriterleri:Yaratıcılık, Tasarım (performans, maliyet, basitlik),Otonomluk, Gürbüzlük, Uygulanabilirlik

 • Emrehan Halıcı’nın Açılış Töreni’nde yaptığı konuşma

  Sayın Bakanım, Sayın Rektörüm, Sayın Konuklar ve çok sevgili öğrenci arkadaşlarım,

  Türkiye Zeka Vakfı olarak ODTÜ Robot Topluluğu ile birlikte bu yıl ikincisini düzenlediğimiz ODTÜ Robot Günleri’ne hoşgeldiniz.

  Robot teknolojisi alanında bildiriler, sohbetler, çalışma atölyeleri ve robot yarışmalarıyla dolu bir 2 gün yaşayacağız.

  Hızla geçecek bu iki gün sonrasında, etkileşimin ve paylaşımın devam etmesini diliyoruz. Burada bir araya gelen öğrencilerin, mühendislerin, bilim adamlarının ve mucitlerin daha sonraki teorik ve pratik çalışmalarında bilgi alış verişinde bulunmalarını, işbirlikleri geliştirmelerini, ortak fikir ve proje üretmelerini arzuluyoruz.

  Türkiye Zeka Vakfı olarak 10 yıldır akla, bilgiye ve teknolojiye daha fazla önem verilmesi yönünde çalışmalar yapıyoruz.

  Bilgi ve teknolojiyi sadece kullanan değil, aynı zamanda üreten bir konumda olmamızın gerekliliğini özellikle vurguluyoruz.

  Bu açıdan “Robot Teknolojisi” özel bir konuma sahiptir. Çünkü robot tasarımı ve üretimi, bilgi ve teknolojinin hem kullanılmasına hem de üretilmesine dayanır.

  Matematik, fizik gibi temel bilimlerin yanısıra elektronik, mekanik ve bilişim teknolojilerinin ortak buluşma noktasındadır.

  Robotlarla uğraşıyorsanız, matematik hesaplar yaparsınız, elektronik devreler tasarlarsınız, çipleri programlar, yazılımlar geliştirirsiniz ve sonunda vidalarla, somunlarla, tellerle uğraşırsınız. Yani gerçek bir dünyayla karşı karşıya kalırsınız. Eğer yeterince hesaba katmamışsanız Fizik yasaları sizi tekrar tasarım aşamasının başına döndürebilir.

  Kendi alanım olan bilgisayar ve yazılımlarla robot teknolojilerini karşılaştırınca bizim işimizin çok daha kolay olduğunu düşünüyorum.

  Bir programı yazarken dilediğiniz kadar deneme yanılma gerçekleştirebilirsiniz. Özgürce, hatta bonkörce satır siler, satır eklersiniz. Kağıt üzerinde ya da beyninizde tasarladığınız algoritmaları, bilgisayar ekranında kolayca sınayabilirisiniz. Bu sanal dünyanın adeta imparatoru sizsiniz.

  Oysa robotlarla uğraşırken hem sanal ortamda hem de fiziksel, gerçek ortamda mücadele verirsiniz.

  Robot dünyası, sanal dünyayla gerçek dünyanın iç içe olduğu zor, karmaşık ve zevkli bir dünyadır.

  Bu dünyayı temsil eden ve ileride bilgi ve tecrübelerini daha da artıracaklarından emin olduğum bu genç arkadaşlarımı gönülden kutluyorum. Onlara gıptayla baktığımı da itiraf etmeliyim.

  ODTÜ Robot Günlerinin verimli ve başarılı geçmesini diliyor, etkinliğe katılan ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

 • Etkinlik Programı


# #