Haberler

Obezite, Doğmamış Çocuğun Beyin Gelişimini Etkiliyor

Obezite, Doğmamış Çocuğun Beyin Gelişimini Etkiliyor

Tufts Medikal Merkezi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan çalışmada, obez olan anne adaylarının bebeklerinin beyin gelişiminin olumsuz etkilendiği belirleniyor.

Bu çalışma, Tufts Medikal Merkezi’ ndeki Anne-Bebek Araştırma Enstitüsü’nde yürütülmüştür.

Araştırmaya 8’i obez, 8’i sağlıklı kiloda olan 16 hamile kadın katılıyor. Gerekli analizlerden elde ettikleri sonuç doğrultusunda, obez olan hamile kadınların fetüslerinde, sağlıklı kiloya sahip hamile kadınların fetüslerine göre ikinci üç aylık dönemin başlarında daha farklı gen ifadeleri ile karşılaşılıyor. Bu farklı gen ifadelerinin normal olmayan beyin gelişimine işaret ettiği bildiriliyor.

Hamilelik esnasında fetüste, normal nörogelişimin sürdürülebilmesi  için, ihtiyacı olmayan veya anormalleşmiş hücrelerden kurtulma olarak adlandırılan apoptoz görülür. Fakat yapılan incelemelerde obez olan hamile kadınların fetüslerinde apoptozun daha az olduğu belirleniyor.  Anne-Bebek Araştırma Enstitüsü yöneticiliğini yapan Dr.Diana Bianchi’nin ifadesine göre, apoptoz; yeni ve sağlıklı hücrelerin gelişebilmesi için boşluk yaratan bir tür budama görevi görmektedir.

Bu konudaki çalışmaların sürdürüleceği  ve henüz büyük çıkarımlar yapmanın erken olduğu ifade edilse de, net olarak bilinen şey şu ki; obezite günümüzde Amerika için büyük tehlike oluşturuyor. Şu an her üç kadından birinin obez olduğu düşünülürse; bu durumun ilerde sahip olacakları bebekler açısından büyük risk yaratabileceği bilinmelidir.

-sciencedaily-

0

# #