Haberler

Müzik Yeteneği Ne Zaman Gelişti?

Müzik Yeteneği Ne Zaman Gelişti?

Biology Letters dergisinde yayımlanan ve hayatımıza müzik ve dilin ilk kez ne zaman girdiğini cevaplamayı amaçlayan araştırmada, müzik yapma yeteneğini 30 milyon yıl önce geliştirmeye başladığımız öne sürülüyor.

Araştırmacılardan Andrea Ravignani’nin ifadesine göre, “Müzikal davranışlar sesbilimi düzenlenmesinde ilk adımlar olarak kabul edilebilir. Bu yüzden bir dildi”

Viyana Üniversitesi’nde biyolog olan Ravignani ve ekibinin, araştırmalarında ‘bağımlılık tespitine’ odaklandığı görülüyor. Bu kapsamda, heceler, kelimeler ve müzik notları arasında ilişki kurma yeteneği inceleniyor. Örnek olarak, ‘Do-Re-Mi’ doğru kabul edilirken, ‘Do-Re-Fa’ seslerinin beklenen dizilimi sunmaması nedeniyle yanlış kabul edilmesi gösteriliyor.

Yapılan deneyde, her ne kadar insanlar gibi tepki vermeseler de, sincap maymunları müzik çalan bir kulübeye konuluyor ve onlara çeşitli müzikler dinletiliyor. Aralarda yemek verilen maymunların, bu sayede sıkılmadan deneye adapte oldukları bildiriliyor.

Dneyde, ‘Do-Re-Fa’ gibi nota dizilimlerinde hata olduğu zaman, maymunların sese daha fazla dikkat ettiği görülüyor.

Araştırma ekibinde yer alan Ruth Sonneweber, ‘türlerine özel müzik benzeri uyarıcılar kullanmanın, sincap maymunlarının algısını etkilemiş olabileceğini’ ifade ediyor. 

Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, sincap maymunlarının, deneyde ses dizilimlerini ve değişimlerini anladıklarını ortaya koyuluyor. Deney sonucunda, hem dil hem de müzik için merkezi önem taşıyan bu yeteneğin, insan ve maymunların en son ortak atası sincap maymunlarında 30 milyon yıl önce ortaya çıktığı ileri sürülüyor.

Bilim insanları, kuşlar gibi ses çıkarabilen sincap maymunlarının ve şempanzeler gibi diğer türlerin, müzik konusunda sandığımızdan çok daha yetenekli olabileceğini belirtiyor. Ravignani, şempanzeler için geliştirdikleri davullarlar ile hayvanların müzik yapabildiğini, özellikle elektronik davullara şempanzelerin ilgi gösterdiğini ifade ediyor.

Araştırmayı değerlendiren  Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden psikoloji ve zooloji profesörü Charles Snowdon, “Müzik yeteneğinin ve algısının sadece ilkel insanlarda ortaya çıkması yerine çok daha antik bir tarihi bulunması şaşırtıcı değil” ifadesini kullanıyor.

-ntvmsnbc-

0

# #