Haberler

Mucizevi Besin: Anne Sütü

Mucizevi Besin: Anne Sütü

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Baki, anne sütünün çocuğun zekasının gelişmesi için aranan bir besin olduğunu vurguluyor.
Anne sütünün aynı zamanda çocuğun bağışıklık sistemini de güçlendirdiğini ifade eden Prof. Dr. Ali  Baki’nin, “Bebeğe doğduktan yarım saat sonra anne sütü verilmesi bağışıklık sisteminin oluşmasına yardımcı oluyor. Yani bir bakıma çocuk doğduktan hemen sonra aşılanıyor. Kolostrum denilen bu ilk sütün bir damlası bile bebek için çok önemli.” dediği bildiriliyor.

Zeka gelişiminin anne karnında başladığı ve bu nedenle annenin sağlıklı olması gerektiği üzerinde duran Baki; annenin yeterli beslenmesi, sigara içmemesinin çocuğun zeka gelişimini etkileyeceğini belirtiyor.

Anne sütünün beslenme ve beyin gelişimi açısından yeterli bir gıda olması nedeniyle çocuğa özellikle doğumundan sonraki 6 ayda verilmesi gerektiğine işaret eden Baki, bu dönemde ek gıda alınmasının doğru olmadığı üzerinde duruyor.

Prof Dr. Ali Baki’nin, çocuğun bir yaşına kadar gelişiminin çok önemli olduğunun altını çizerek, “Beyin hiçbir devrede bu kadar hızlı büyümüyor. O halde zekanın oluştuğu en öneli yaş gurubu bu yaş gurubudur. Bu gelişim için en önemli besin anne sütüdür” dediği bildiriliyor.

-Cumhuriyet-

0

# #