Haberler

Minyatür İnsan Beyinleri Geliştiriliyor

Minyatür İnsan Beyinleri Geliştiriliyor

Avusturya Bilimler Akademisi Moleküler Biyo-Teknoloji Bölümü araştırmacıları, embriyonun beyin ve omuriliği geliştiren kısmını üretebilmek için hem embriyolardan alınan kök hücreleri hem de yetişkinlerden alınan deri hücrelerini kullanıyor.
Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, 9 haftalık bir fetüsünkine benzer gelişim gösteren bezelye büyüklüğündeki beyinlerin düşünme yeteneği olmuyor.

Büyümeleri için jel damlacıkları içine konulan hücreler, daha sonra besin ve oksijen alabilmeleri için özel bir biyolojik reaktörün içine yerleştiriliyor. Gelişmeye başlayan hücrelerin, serebral korteks, retina ve nadiren de olsa bazı örneklerde yetişkin beyninde bellekten sorumlu olan hipokampüs gibi beyin bölgelerini oluşturdukları gözlemleniyor.

Bilim adamları, laboratuvar ortamında üretilen beyin dokularının 2 aylık bir süre içinde 4 milimetrelik büyüklüğe ulaştığını ifade ediyor.

Beyin dokusunda kan akışı olmadığı için besin maddeleri ile oksijenin beyin-benzeri yapının ortasına ulaşamadığına işaret eden bilim adamları, bu nedenle yaklaşık bir yıl hayatta kalan “minik beyinlerin” daha fazla büyümediğini belirtiyor.

Bilim dünyasında büyük heyecan yaratan çalışmanın, şizofreni, otizm ve hatta Alzheimer gibi nörolojik hastalıkların anlaşılması ve tedavi edilmesinde çığır açacak gelişmelere yol açması bekleniyor. Elde edilen beyin dokularının farelere aktarılarak, ilaç araştırmalarında kullanılması da planlanıyor.

Araştırmacılardan Juergen Knoblich’ın ifadesine göre, elde ettikleri beyin dokuları mikrosefali hastalığı ile ilgili araştırmalar için kullanılmaya başlanıyor.

Knoblich’ın, laboratuvar ortamında üretilen beyin dokularında bilinç ve farkındalığın söz konusu olmadığını, bu nedenle dokuların kullanılmasının herhangi bir etik soruna yol açmayacağını sözlerine eklediği bildiriliyor.
-ccntürk-

0

# #