Haberler

Migren, Beyin Yapısında Kalıcı Değişikliklere Sebep Olabilir

Migren, Beyin Yapısında Kalıcı Değişikliklere Sebep Olabilir

Neurology dergisinde yayınlanan araştırmada, çalışmanın yürütücülerinden Messoud Ashina’nın ifadesine göre, yapılan derlemeler ve meta analizler sonucunda, migrenin birkaç farklı yolla ve uzun dönemde beyin yapısında değişikliğe sebep olabildiği belirtiliyor.
Çalışmada migrenin beyin lezyonlarına ilişkin riskleri arttırdığı, ak madde lezyonlarını ortaya çıkardığı ve beyin hacminde bozulmalara sebep olabildiği bildiriliyor. Özellike auralı migrenin bu konuda en büyük sorunlara yol açabildiği üzerinde duruluyor.
Yapılan derlemeler ve meta analizlerde, auralı ve aurasız migreni olanların MRI görüntüleri inceleniyor.
Migreni olmayan katılımcılarla karşılaştımalı olarak yapılan değerlendirmelerde, auralı migreni olanların ak madde lezyonu geliştirme riskinin % 68, aurasız migreni olanların ise %34 olduğu görülüyor. Beyin hacimlerindeki değişiklikler açısından auralı ya da aurasız migreni olanların benzer değişikiliklere sebep olduğu belirleniyor.
Migrenin, genel popülasyonda %10-15 oranında görülen bir hastalık olduğuna işraet eden araştırmacılar, daha fazla çalışma yaparak atakların uzunluğu ve sayısını da değerlendirerek beyindeki değişimleri belirleyebilmeyi hedeflediklerini bildiriyor.

-sciencedaily-

0

# #