Haberler

Matematiğin Nobeli’ni Kazanan İlk Kadın!

Matematiğin Nobeli’ni Kazanan İlk Kadın!

Stanford Üniversitesinde görev yapan İranlı Profesör Meryem Mirzakhi, matematik alanında en itibarlı ödül olan ve Matematiğin Nobeli olarak bilinen“Fields Ödülünü”nü kazandı. Ödül, 13 Ağustos tarihinde Güney Kore’nin başkenti Seul’de yapılan Uluslararası Matematikçiler Kongresi’nde verildi.

Ödülü ‘kavisli yüzeylerde simetri’ alanındaki çalışmalarıyla hak eden Mirzakhi, duygularını “Bu çok büyük bir onur. Bu ödülün genç kadın bilim insanlarını ve matematikçileri teşvik etmesi beni çok mutlu eder. Eminim ki ilerleyen yıllarda bu tarz ödülleri daha bir çok kadın kazanacak.” sözleriyle ifade etti.

Tahran, İran’ da doğup, orada yetişen Mirzakhi, küçük bir kızken yazar olmayı hayal ediyormuş. Fakat lisede, matematik problemleri çözmenin ve onları kanıtlamanın çekimine kapılmış. Matematiğe olan tutkusunu “ bu çok eğlenceli, bulmaca çözmeye ya da bir dedektifin ipuçlarını bulup birleştirmesine benziyor.” sözleriyle aktarıyor.

1994 ve 1995 yıllarında Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında “Altın Madalya” kazanan, doktorasını Harvard Üniversitesinde yapan 37 yaşındaki matematikçi, şu anda 3 yaşındaki kızı ve eşi ile Stanford’da yaşıyor.

Kaynak: http://news.stanford.edu/news/2014/august/fields-medal-mirzakhani-081214.html

0

# #