Haberler

Koşmak Bilişsel Becerileri Zinde Tutabiliyor

Koşmak Bilişsel Becerileri Zinde Tutabiliyor

American Academy of Neurology isimli dergide yayımlanan bir araştırmada; belli fiziksel egzersizlere katılan genç yetişkinlerin, orta yaşlara geldiklerinde (43 ile 55 yaş arası) hafızalarını ve düşünme becerilerini koruyabildikleri bildiriliyor.

Minnesota Üniversitesi’nden David R. Jacobs, birçok araştırmanın sağlıklı bir kalbin beyne sağladığı yararlarını gösterdiğini söylüyor. Ayrıca bu çalışmada; koşmak, yüzmek, bisiklet sürmek gibi kalp sağlığına yararlı olan egzersizlerin beyne sağladığı faydaların da vurgulandığı belirtiliyor.

Araştırmada, ortalama 25 yaşındaki 2,747 sağlıklı insan çalışmanın ilk yılında koşu bandı testlerinden geçiriliyor. 20 sene sonra tekrar bu testler aynı kişilere uygulanıyor. Bu süre zarfında uygulanan bilişsel testlerin; sözel belleği, psikomotor hızı (düşünme becerileri ve fiziksel hareket arasındaki ilişki) ve yönetici işlevi ölçtüğü belirtiliyor.

Koşu bandı testlerinde, hız ve eğim katılımcıların nefes alırken belli bir miktar zorlanma gibi belirtilere sahip olmasına kadar arttırılıyor. İlk testte katılımcılar koşu bandı üzerinde ortalama 10 dakika kalabilirken 20 yıl sonra ise bu rakam 2,9 dakikaya kadar düşüyor. Bu sırada uygulanan bilişsel testlerden elde edilen sonuçlar ışığında, 20 sene sonra koşu bandı testine daha uzun dayanabilen insanların yönetici fonksiyon testlerinde çok daha iyi performans sergiledikleri gözlemleniyor.

Araştırmacılar, bu çalışmadan elde edilen verilerin, yaşlanma ile birlikte görülebilen bilişsel sorunlara ilişkin erken tanı ve tedavide ışık tutabileceğini ileri sürüyor.

 

-sciencedaily-

0

# #