Haberler

Kiviyi Nasıl Bilirsiniz?

Kiviyi Nasıl Bilirsiniz?

Meyve salatalarımız için vazgeçilmez bir yiyecek olan kiviye mutfağınızda ne kadar yer verirsiniz? C Vitamini açısından son derece zengin olan, etkili antioksidan özellikleriyle bağışıklık sisteminiz için son derece faydalı olan bu meyve; hücrelerin korunmasına ve onarılmasına da çok faydalı. Yüksek lif oranı ve potasyum açısından zengin olması ile kalp sağlığına ve solunum yollarına da etkisi büyük. Bütün bu faydaları ile birlikte kivinin “süper yiyecekler” listesinde olması şaşırtıcı değil.

Bu makalede kivinin neden süper yiyecek olduğuna dair yeni bilgiler bulunuyor. Yapılan araştırmada kivi yemenin uyumaya yardımcı olabileceği ortaya çıktı.
Taiwan Taipei Tıp Fakültesi’nde yapılan bu araştırmada kivi yemenin sonuçları arasında uykuya yardımcı olması var. Araştırmadaki bulgulara göre, günlük olarak kivi tüketiminin uyuma süresine ve uyku kalitesine azımsanmayacak ölçüde etkisi var.

Araştırma, yaşları 20 ile 50 arasında değişen 22 kadın ve 2 erkek ile yürütüldü. Katılımcılar, çeşitli sebeplerle bölünen uykulardan şikayetçilerdi.

4 haftalık periyotlar boyunca katılımcılar, yatmadan bir saat önce kivi yedi. Araştırma süresince araştırmacılar, uyku günlükleri tutarak deneklerin uykularını takip etti. 4 haftalık tüketimden sonra katılımcıların uyku seviyelerinde ve verimliliklerinde dikkate değer gelişimler görüldü. Katılımcılarda gözlemlenenler şöyle,

  • Katılımcılar uykuya daha hızlı daldı; uykuya geçiş süresi azaldı.(Yatağa girdikten sonra uykuya geçiş süresinde %35.4 oranında düşüş görüldü.)
  • Katılımcılar daha deliksiz uyku uyuduklarını ifade ettiler.(Uykuya geçiş ile uyku arasındaki sürede % 28.9 oranında düşüş görüldü.)
  • Uyku kalitesi arttı; katılımcılar, standart uykularına göre daha kaliteli uyuduklarını belirttiler. (Deneklerin sonuçlarına göre %42.4 oranında kaliteli uyuduğu ortaya çıktı.)
  • Uyku verimliliği artarak, %5.41 oranında iyileşme gözlendi.

Araştırma ile ilgili daha detaylı sonuçlara ulaşmak için http://goo.gl/OqoOTw adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: www.huffingtonpost.com

0

# #