Haberler

Karanlıkla Gelen Mucize

Karanlıkla Gelen Mucize

Görme engellilerin işitme yeteneklerinin geliştiği bilinen bir gerçektir ancak yapılan bir araştırmada sadece bir hafta boyunca karanlıkta yaşamanın bile işitme duyusunu geliştirdiğini gösteriliyor.

Neuron dergisinde yayınlanan araştırmada, ABD’deki John Hopkins Üniversitesi’nden uzmanların bir hafta boyunca karanlıkta tuttuğu farelerin beynindeki işitme ile ilgili bölgesinde gelişme olduğunu tespit ettikleri belirtiliyor.

John Hopkins Üniversitesi’nden sinir bilimi uzmanı Hey-Kyoung Lee’nin “Araştırmanın en önemli sonucu bir duyunun kaybedilmesi diğer bir duyumunun gelişimini artırıyor. Bu deneyde görme duyusunun kaybı işitme duyusunu artırdı. Bu normalde yetişkinlerde yapılması çok zor bir şeydir.” Dediği bildiriliyor.

Araştırma sonucunu yorumlayan Maryland Üniversitesi’nden biyolog Patrick Kanold’a göre, “İnsanlarda işitme duyusunun artması için kaç gün karanlıkta kalınması gerektiğini bilmiyoruz ama insanlarda duyu problemi yaşayanlarda bu sorunu çözmek için çoklu duyu egzersizleri yapılabilir. Bu sayede de koklear implantlarıyla işitme sorunu çözülemeyen hastalarda gelişim sağlayabilir.”

 

-cumhuriyet-

0

# #