Haberler

Kalp Hastalıkları Bilişsel Bozulmalara Yüksek Risk Oluşturuyor

Kalp Hastalıkları Bilişsel Bozulmalara Yüksek Risk Oluşturuyor

Araştırmalar,özellikle kadınlar arasında kalp rahatsızlığı geçirenlerde dil, düşünme ve yargılama becerilerinde hafif bozulmaların oluştuğunu gösteriyor. Bu tarz hafif bilişsel bozulmaların Alzheimer tipi olmayan demanslara işaret edebileceği bildiriliyor.

Çalışmanın yürütücülerinden olan araştırmacı Rosebud Roberts’ a göre, “Hafif bilişsel bozulmalar, demansa  neden olabileceği bilinen en erken evredir. Kalp hastalıklarını ve damarlarda oluşacak hasarlara müdahale ve onları önleme çalışmalarıyla bu risk azaltılabilir.”

Araştırmacılar, bu çalışma dahilinde yaşları 70-89 arasında olan 2,719 kişiyi değerlendirmeye alıyor. 1,450’sinde en baştan herhangi bir hafif bilişsel bozulmaya rastlanmıyor; bu sayının 669’u kalp rahatsızlığı geçiriyor ve 59’unda (yüzde 8,8) hafif bilişsel bozulma gözleniyor.  Buna karşılık, geri kalan herhangi bir kalp rahatsızlığı halen olmayan 781 kişinin 34 ‘ünde (yüzde 4,4) -yine de- hafif bilişsel bozulma gözleniyor.

Araştırmacılar, sonuçlar doğrultusunda kalpte oluşacak riskin beyindeki işletim sistemine verebileceği zararı gözler önüne sermiş oluyor.

 

-sciencedaily-

0

# #