Haberler

Kalbe Zararlı Olan Beyne De Zararlı

Kalbe Zararlı Olan Beyne De Zararlı

Son dönemde yapılan bir araştırmanın yürütücüsü olan Dr Hanneke Joosten’a göre, gençler sigaranın ya da aşırı kilonun etkisinin yıllar sonra ortaya çıkacağını düşünüyor, ama bu doğru değil.

Joosten’in, “Çoğu insan; kalp krizi, inme, böbrek yetmezliği gibi unsurların kalp için olumsuz sonuçları olduğunu biliyor, ama bunun zihin sağlığını da etkilediğinin farkında değil. Kalp için zararlı olan beyin için de zararlı.” dediği belirtiliyor.

Stroke adlı dergide yayımlanan araştırmada, Hollandalı araştırmacılar 35-82 yaşları arasındaki 3778 kişinin hafıza, planlama ve akıl yürütme becerilerini inceliyor.

Groningen Tıp Merkezi Üniversitesi’nden bilim insanlarının elde ettikleri sonuçlar doğrultusunda, 35 yaşından itibaren beyin fonksiyonlarında zayıflama başlayabileceği ifade ediliyor. Yüksek kolesterol ve sigara tiryakiliğinin bütün yaş gruplarında daha kötü performansa neden olduğu gözleniyor.

Belirlenen risk faktörleri

Kalp sağlığı bakımından en yüksek risk grubunda olanların, her yaşta, bilişsel beceri testlerinde %50 daha kötü performans gösterdikleri belirtiliyor.

Yaş, diyabet, kötü kolesterol ve sigara içmenin bilişsel beceri testlerindeki düşük skorlarla bağlantılı olduğunun üstünde duruluyor.

Günde 15’in altında sigara içenlerin bilişsel beceri testinde aldıkları puanın sigara içmeyenlerden ortalama 2,4 puan, 15’in üstünde sigara içenlerin ise 3,4 puan daha düşük olduğu görülüyor.

Dolayısıyla yaşam tarzının kalp ve beyin sağlığı üzerindeki etkisini gözler önüne seren bu araştırma, insanları daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.


-sciencedaily-

0

# #