Haberler

Kafein Hafızayı Canlandırıyor

Kafein Hafızayı Canlandırıyor

İki fincan kahvede bulunan miktara eşdeğer ölçüde alınan kafeinin, hafıza testlerinde gösterilen performansı yükselttiği iddia ediliyor.

Sıcak bir fincan kahvenin sabahleyin kendimize gelmemize nasıl yardımı dokunduğunu biliyoruz. Fakat kahve aslında gözlerimizi açık tutmaktan fazlasını da yapıyor: Hafızamızı kayda değer oranda güçlendiriyor.

Araştırmacılar yeterince kafein almamış -yani haftada 500 miligramdan az kafein tüketen- 160 yetişkini bir araya getiririliyor. Bu kafeinsiz yetişkinler, farklı nesnelerin resimlerine baktılar, sonra da içlerinden bir bölümüne sıradan bir sakinleştirici, diğer gruba 200 miligram kafein içeren bir hap veriliyor. Bu miktar aşağı yukarı iki fincan kahvedeki kafeine denk geliyor.

Sonraki gün, katılımcılar yeni bir grup resimle teste tabi tutuluyorlar: Bazıları tamamen yeni, bazıları bir önceki günkünün aynı, bazılarıysa bir önceki günkü resimlere oldukça benzeyen resimler… Her iki grup da, yeni ve eski resimleri, aynı oranda iyi bir şekilde belirleyebiliyor. Fakat benzer olup da aynı olmayan resimlerin tanımlanmasında, önceki gün kafein alan grup daha başarılı oluyor. Sıradan sakinleştirici alan grup ise, benzer resimlerin önceki günkülerden farklı olduğunu belirleyebilmekte yetersiz kaldı.

Çalışmanın tamamı Nature Neuroscience dergisinde yer alıyor.

Demek oluyor ki kafein, sizi uyanık tutmaktan daha fazlasına yarıyor.

-Scientific American-

 

0

# #