Haberler

Kadın ve Erkek Beyinleri Arasında Ne Fark Var?

Kadın ve Erkek Beyinleri Arasında Ne Fark Var?

 İki cinsiyet arasındaki düşünme ve davranış farklılıklarının, beyin yapıları arasındaki farklardan ileri gelebileceği belirtiliyor. Araştırmalara göre, kadın ve erkek beyinlerinde sinir bağlantıları, dizilimsel farklılıklar içeriyor.

8- 22 yaşları arasında 949 kişinin MR sonuçları incelenerek yapılan araştırmaya göre, belli sinir bağlantıları erkeklerde beynin aynı lobundaki ön ve arka tarafları arasında kurulurken, kadın beyninde sinir bağlantıları sağ ve sol loblar arasında ve bir taraftan diğer tarafa doğru diziliyor.

Yapılan araştırma, beyinler arası yapısal farklılıkları bu kadar geniş bir örneklem üzerinden belirlemeye çalıştığı için bir ilk olma özelliği de taşıyor.

Çalışmada, kadın beyinindeki sinir bağlantıları loblar arası zig-zag oluştururken, erkek beyinlerinde sinir bağlantılarının bir lob içerisinde daha düzgün bir yol izlediği saptanıyor. Bu bilgi, erkeklerin algı ve harekete geçme mekanizmaları arasındaki bağların da daha güçlü olmasından dolayı bir problemi çözerken doğrudan bir yöntem tercih etme eğiliminde olduklarını, kadınlarınsa bir problemi çözerken mantık ve önsezilerini bir arada kullanma eğiliminde olduklarını açıklar niteliktedir.

Araştırmacılar beyindeki sinir bağlarındaki fiziksel farkların, ergenlik döneminde ortaya çıktığını bildiriyor.

Bilim insanları, daha önceleri psikolojik olarak açıklanan kadın ve erkeğin zihinsel farklılıklarının ilk kez fiziksel özelliklerdeki değişikliklerle açıklanabildiğini belirtiyor.

Bu araştırma sonuçları, beyin yapısındaki cinsiyete özgü farklılıkların açıklaması ile belli rahatsızlıklar üzerinde daha iyi tanı ve tadevi yöntemleri geliştirilmesine ışık tutacaktır.

http://www.theatlantic.com/health/archive/2013/12/male-and-female-brains-really-are-built-differently/281962/

0

# #