Haberler

İyi Futbol Beynin İşi

İyi Futbol Beynin İşi

Sport and Exercise Psychology dergisinde yayımlanan ve İngiltere’de yapılan bir araştırmada, profesyonel futbolcuların amatörlere göre beyinlerini daha verimli kullanabildiği belirtildi.

İngiltere Brunel Üniversitesi tarafından, profesyonel ve amatör futbolcular üzerinde yapılan araştırmada, profesyonel oyuncuların, amatörlere oranla beyinlerinin birçok noktasını aynı anda daha randımanlı kullanabildiği belirlendi.

Araştırma bulguları doğrultusunda, tecrübeli futbolcuların, kendilerinden topu kapmaya çalışan rakiplerine karşı içgüdüsel olarak daha uyanık ve atik olduğu ifade ediliyor. Tecrübeli oyuncuların, kontratakta topu hızlıca çalarak ne yöne gideceklerine çok daha çabuk karar verdiği belirtildi.

Araştırma kapsamında, beyinleri MR yöntemiyle görüntülenen tecrübeli futbolcuların motor becerilerinin, amatörlere oranla daha fazla geliştiği görüldü.

Araştırmada, profesyonel futbolcularda görülen motor becerilerdeki artışın, yoğun ve sıkı antrenmanlarla ilgili olabileceği belirtildi.

Bir sonraki çalışmada, profesyonel futbolcuların beyinlerinin, rakibinin hareketini zamanla nasıl tahmin edebilir hale geldiğinin gözleneceği ifade edildi.

Bu araştırmaya göre, belki de, Barcelona futbol takımının yıldız oyuncusu Lionel Messi’nin kıvrak çalımları, beyin faaliyetleriyle ilgilidir.

 

-ntvmsnbc-

0

# #