Haberler

İkinci Dille Beyin Daha Güçlü

İkinci Dille Beyin Daha Güçlü

İkinci bir dil öğrenmenin adeta bir beyin egzersizi olduğuna ve zihinsel becerileri arttıdığına inanılıyor.

Amerikalı araştırmacıların yaptıkları çalışmada, iki dil konuşabilmenin beyni ciddi olarak nasıl etkilediği ve sinir sisteminin seslere karşı tepkisinin nasıl değiştiği laboratuvar deneyiyle gözler önüne serilmiş.

Bu laboratuvar deneyinde, 23’ü iki dili akıcı bir şekilde konuşan 48 gönüllü öğrenci, değişik seslere verecekleri tepkileri görebilmek adına bazı testlerden geçiriliyor. Elektrotlar aracılığıyla beyin dalgaları inceleniyor.

Deney sonucunda elde edilen bulgularda, sessiz laboratuvar ortamında her iki grup da – iki dil bilen ve yalnızca ingilizce bilenler- sesleri ayırt edebilme konusunda benzer tepkiler verdikleri belirtiliyor. Buna karşın gürültülü laboratuvar ortamında, iki dil bilenlerin, sesleri ayırt etme konusunda daha üstün başarı gösterdikleri yani konuşmacının sesini, arka plan oldukça gürültülü olsa bile tek dil bilenlerden daha iyi ayırt edebildikleri görüntülenmiş.

Araştırmacılar, iki dil bilenlerin daha çok sese aşina oldukları için tek dil bilenlerden daha iyi performans gösterebildiklerini savunuyor. Aynı zamanda, iki dil bilenlerin beyin egzersizi konusunda kendiliğinden avantajlı olduğunu belirten araştırmacılar, egzersiz amacıyla ekstra bulmaca çözmeye gerek duymayacaklarını vurguluyorlar.

Ek olarak, iki dil bilmenin dikkat süreçleri, ketleme(inhibition) ve sesleri kodlama konularında da özellikle yararlı olduğu savunuluyor.

-BBC.Co.Uk-

0

# #