Haberler

İdrardan Beyin Hücresi Olur Mu?

İdrardan Beyin Hücresi Olur Mu?

Çin’in güneyindeki Guangzhou kentinde bulunan Biyo-ilaç ve Sağlık Ensititüsü’nde çalışan araştırmacılar, 2011 yılında yaptıkları açıklamada, idrarda bulunan ve böbreklerden elde edilen deri benzeri hücreleri yeniden programladıklarını ve İndüklenmiş pluripotent kök hücrelerde (iPS)kullandıklarını duyurmuştu.  Yalnız, iPS hücrelerini , insan vücuduna uyumlu hale getirmek için kullandıkları eski yöntemin başarılı sonuçlar elde etmediği biliniyor.

Kök hücre araştırmacısı Duanqing Pei ve ekibi, bu doğrultuda,  daha hızlı ve olumlu sonuç veren bir alternatif yöntem geliştirdiklerini açıklıyor.

10, 25 ve 37 yaşlarındaki üç bağışçıdan böbrek epitel hücreleri alan Duanqing’in,  taşıyıcı (hücreler arasında genetik bilgi taşınmasını sağlayan DNA molekülü) kullanarak, böbrek hücresinin kromozomuna yeni genler entegre etmeye gerek kalmadan bilgi aktarımı sağladığı belirtiliyor. Böylece olası mutasyon riskinin de önüne geçilmiş olunuyor.

Yapılan bir deneyde pluripotent (embriyonik gelişimin erken safhalarında tüm bir canlıyı oluşturabilme yeteneğine sahip olan henüz farklılaşmamış hücreler) kök hücreleri petri kabında 12 gün içinde oluştuğu belirtiliyor. Bu süre, aynı hücrelerin normalde ortaya çıkması için gereken sürenin yarısına eşit. Kültürü yapılmış olan bu hücreler daha sonra sinir hücresi olarak kullanılabilecek olgunluğa erişip, şekil değiştiriyor. Ardından, bu hücreler sinir hücresi, astrosit ve oligodendrosit gliyal hücre olmaları için kültür ediliyor.

Duanqing ve ekibi, elde edilen başarıya rağmen uzun dönemde mutasyon riskinin olmayacağını kesinleştirebilmiş değil. Ancak geliştirilen yöntem, yeni sinir hücreleri elde etmek için embriyonik kök hücrelerin kullanılmasında daha pratik bir alternatif oluşturabilir, deniyor.

Umut verici olanın, yeni yöntemin hızla hazır hale gelmesi ve nakilden sonra beyine müdahale gerektirmemesi olduğu söyleniyor.

Ek olarak, bireyin kendi hücrelerinden geliştirilecek olan kök hücreleri, kişinin bağışıklık sistemi tarafından reddedilmesi riskini azaltıyor. Bilim insanları, geliştirilecek tedavilerle Alzheimer ve Parkinson gibi sinirsel hastalıklar çeken milyonlarca kişiye ümit doğabileceğini ifade etti.

Nature dergisinde yayımlanan araştırma hakkında Wired’a yorum yapan ABD’nin Connecticut Üniversitesi’nden genetik bilimci Marc Lalande’in, “Çocuklar üzerindeki genetik bozukluklar üzerinde çalışıyoruz… Bir çocuktan idrar örneği almak kan örneği almaktan çok daha kolay” dediği bildiriliyor.

 

-ntvmsnbc-

0

# #