Haberler

Her Nefeste Daha Kötüye…

Her Nefeste Daha Kötüye…

Age and Ageing (Yaş ve Yaşlanma) dergisinde yayımlanan ve Londra King’s College Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmada, sigaranın; öğrenme, bellek ve mantığa zarar verdiği belirlendi.

Buna ek olarak, 50 yaşının üzerindeki 8.800 kişi arasında yapılan çalışmada, yüksek tansiyon ve aşırı kilolu olmanın da beyni etkilediği bildirildi.

Araştırmayı yürüten bilim insanları, kalp krizi ve felç ile beynin durumu arasındaki olası ilişkiyi inceliyor.

Araştırmada, sağlık ve yaşam tarzlarına dair bilgi toplanan 50 yaşın üzerindeki kişilere, yeni sözcükler öğrenmek ya da bir dakikada bildikleri tüm hayvan isimlerini saymak gibi testler yapılıyor. Bu testler, dört yılda bir, aynı kişilere yeniden uygulanıyor.

Sonuçlar, genel anlamda kalp krizi ve felç riskinin “bilişsel zayıflama ile önemli biçimde ilişkili olduğunu” ortaya koyuyor. En belirgin bilişsel zayıflama görülen kişilerin, en yüksek kalp krizi riskine sahip oldukları belirleniyor. Bulgular, testlerde alınan düşük puanlarla, sigara içme arasında da doğrudan bir ilişki olduğuna işaret ediyor.

Araştırma yürütücülerinden Dr. Alex Dregan’ın, “Bilişsel zayıflamanın hızlanmasıyla ilişkili olabilecek bir dizi risk etmeni belirledik. Bunların tümü düzeltilebilir. Bilişsel zayıflama riskini azaltmak için insanların yaşam tarzlarında bazı değişiklikler yapmaları gerektiğini anlamalarını sağlamalıyız.” dediği belirtiliyor.

Kısaca, yaşam tarzlarımıza, zihinsel sağlığımızı düşünerek de dikkat etmemiz gerektiği üzerinde duruluyor.

-bbc.co.uk/türkçe-

0

# #