Haberler

Haydi şimdi neşeli bir kahkaha at!

Haydi şimdi neşeli bir kahkaha at!

Neşeli bir kahkaha ve meditasyon beyinde aynı etkiye sahip!

Loma Linda Üniversitesinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, neşeli kahkahayı hayatlarına sokmuş insanların beyni, meditasyon yapan insanların beyniyle büyük benzerlik gösteriyor.

“Mizah ile birleşmiş kahkahalar gama takımı salınımlarını artırıyor. Böylece gama beynin her bölümünde sıklıkla görünüyor.” diyor araştırma yürütücüsü Lee Berk. Bundan yola çıkarak kahkahanın aslında bütün beyni etkilediğini söylemek mümkün.

Araştırma 31 kişinin 10’ar dakikalık videolar izletilerek EEG ekranından beyin dalgalarının gözlenmesiyle gerçekleşti. Kliplerin neşeli, stressiz ve ruhani temalarda olmasına dikkat edildi.

Katılımcılar espriler ile teşvik edilen komik videoları izledi. Bunun sonunda katılımcıların beyinlerinde önemli ölçüde gama dalgası izlendi. İzlenen bu derecelerin kişi meditasyon yaptığında beyninde oluşan dalgalanma ile aynı boyutlarda olduğu dikkat çekti. Aynı zamanda, katılımcılar ruhani videolar izledikleri zaman ise, beyinlerinde alfa dalgalarının salınımı gözlemlendi. Bu durum ise kişi dinlenirken ve stressiz videolar izlerken de ortaya çıkıyor.

Bulgular Experimental Biology 2014 adlı konferansta bilim camiası ile paylaşıldı. Araştırma sonuçlarını bir dergide yayınlamak için çalışmalar hala devam ediyor.

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/2014/04/28/laughter-meditation-brain_n_5201339.html

0

# #