Haberler

Gebelikte Yüksek Tansiyon Çocukların IQ’sunu Etkiliyor Mu?

Gebelikte Yüksek Tansiyon Çocukların IQ’sunu Etkiliyor Mu?

Neurolgy dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmada, kadınlarda gebelik dönemlerinde görülen yüksek tansiyonun, çocuklarının ileriki dönemlerde düşünme becerileri üzerinde etkisi olabileceği ileri sürülüyor.

Finlandiya’daki Helsinki Üniversitesi araştırmacılarına göre , yüksek tansiyon ve preeklampsi gibi ilişkili durumların gebelerin %10’unda görülebildiği belirtiliyor. Dolayısyla, beynin yapısal ve fonksiyonel gelişimi için oldukça önemli görülen doğum öncesinde bir hasar oluşması, ileriki dönemlerde zihinsel becerilerde düşüşlere sebep olabiliyor.

1934-1944 yılları arasında doğan ve tıbbi kayıtlarda annelerinin tansiyon değerleri bulunan 398  erkek ile yapılan çalışmada, erkeklerin düşünme becerileri ilk olarak 20 yaşlarındayken test ediyor. Daha sonra katılımcılar 69 yaş civarında tekrar teste alınıyor. Testlerde dil becerileri, matematik becerileri ve görsel- uzamsal beceriler ölçülüyor.

Çalışma bulgularına göre, gebelik sırasında yüksek tansiyonu olan annelerin çocuklarında, yüksek tansiyonu olmayan annelerin çocuklarına oranla 69 yaş dolaylarında alınan ölçümlerde 4.36 puanlık bir düşüklük görülüyor. Bu grubun aynı zamanda 20 yaşında alınan ölçümlerde de daha düşük puanlar elde  ettiği belirleniyor. Bu bulgular en çok matematik temelli sonuç çıkarma becerilerinin ölçüldüğü sırada elde edilmiştir.

Araştırmacılar, aynı zamanda prematüre doğum olup olmamasının bu bulguları etkileyip etkilemeyeceğine de bakıyorlar fakat sonuçlarda bir değişikilik gözlenmiyor.

 

-sciencedaily-

0

# #