Haberler

Fizikçi Olmak mı, Fizikçi Doğmak mı?

Fizikçi Olmak mı, Fizikçi Doğmak mı?

Nobel ödüllü ünlü fizikçi Albert Einstein’ın beynindeki farklılıklar neler?

Florida Eyalet Üniversitesi’nden evrimsel antropolog Dean Falk’ın yapmış olduğu araştırmada, Einstein’ın beyninin büyüklük ve şekil açısından normal olduğu, ancak beynin bazı kısımlarındaki anatomik özelliklerin son derece farklı olduğu tespit edildi.

Falk’ın, Einstein’in beyninin prefrontal, somatosensoriyel, motor, paryetal, temporal ve oksipital kortekslerinin olağanüstü özellikler gösterdiğini, aynı zamanda “Einstein’in beyninin ön lobu aşırı derecede kıvrımlı, paryetal loblar da olağanüstü bir biçimde asimetrik. Somatosensoriyel ve motor korteksler ise sol yarımküreye doğru büyük bir genişleme gösteriyor” açıklamasında bulunduğu belirtiliyor.

Albert Einstein’in beyni, kafatasından çıkarılmış ve çeşitli açılardan fotoğraflanmıştı; fakat fotoğrafların pek çoğu, 1955 yılından bu yana kayıptı. Bu fotoğraflardan 14’ünün, kısa bir süre önce fotoğrafları çeken patolog Thomas Harvey tarafından New Jersey’deki Ulusal Sağlık ve Tıp Müzesi’ne bağışlanan belgeler arasında bulunduğu belirtiliyor.

Einstein’in beyni fotoğraflandıktan sonra incelenmek üzere 240 parçaya bölünüyor. Bu parçaların büyük bir kısmı, hala Princeton Üniversitesi bünyesindeki Ulusal Sağlık ve Tıp Müzesi’nde saklanıyor. Diğer parçaların nerede olduğu ise bilinmiyor.

Şimdi merak edilen ise; “Einstein, olağanüstü bir beyine sahip olduğu için mi fizikçi oldu, yoksa fizikle uğraşması, beyninin belirli kısımlarının olağanüstü bir biçimde değişmesine mi neden oldu?”

-ntvmsnbc.com-

0

# #