Haberler

Erken Doğum, Nöro-bilişsel Bozuklara Risk Oluşturuyor

Erken Doğum, Nöro-bilişsel Bozuklara Risk Oluşturuyor

Erken doğumun, nöro-bilişsel bozukluklara ilişkin risk faktörü olduğu belirtiliyor. Erken doğan bebeklerin,  karmaşık bilişsel işleri halletme becerisinin diğerlerinden daha az olduğu vurgulanıyor.

Almanya’daki Bochum ve Wardick üniversitelerinden bilim adamları, gebelik süresi ve farklı koşullar altında bilişsel beceriler arasındaki bağlantıyı araştırıyor.

Plos One dergisinde yayımlanan araştırmanın yürütücülerinden Julia Jakel, gebelik süresi azaldıkça, çocukların bilişsel başarı eksikliklerinin arttığını belirtiyor.

Her yıl tüm bebeklerin nerdeyse yüzde 10’u erken(37. haftadan önce) doğuyor. Demografik değişkenlere ve yenidoğan ilaçlarına göre bu sayıda artış gözlenebiliyor.

Yapılan çalışmada araştırmacılar, gebeliğin 23-41. haftasında doğan, 8 yaşındaki 1326 çocuğun durumunu inceliyor.

Çocuklar farklı beceriler gerektiren bilişsel testlere tabi tutuluyor. Yüksek beceri isteyen işler, aynı anda farklı bilgi kaynaklarını birleştirilmesini gerektiriyor. Araştırma sonunda, iş ne kadar çok beceri gerektirirse ve gebelik süresi ne kadar azsa, bilişsel beceri eksikliklerinin o kadar arttığı görülüyor.

Eksikliklerin, gebeliğin 33. haftasından sonra doğanlara kıyasla, 34. haftadan önce doğanlarda daha fazla olduğu vurgulanıyor.

Araştırmacılar, sonuçların eğitim alanında farklı talepler, özel ihtiyaçlar doğurabileceğine dikkat çekiyor.

-sciencedaily-

0

# #