Haberler

Epileptik Nöbetler Önceden Tahmin Edilebilecek Mi?

Epileptik Nöbetler Önceden Tahmin Edilebilecek Mi?

Avustralyalı bilim insanları şimdi de epilepsi hastalarının yaşamlarını kolaylaştıracak bir gelişmeye imza atıyor.

Bilim adamalarının çalışmaları doğrultusunda geliştirilen bir beyin implantı, epilepsi hastalarını nöbetler konusunda uyaracak.  Melbourne Üniversitesi’nde Mark Cook ‘un ifade ettiğine göre, araştırmadan çıkan sonuçta beynin yüzeyindeki gerilim, epilepsi nöbetlerine yol açabiliyor. Alet işte bu tür sinyallerden nöbet tahmini yapabiliyor.

Ne var ki yöntemin klinik alanda uygulanmasına henüz çok zaman olduğu belirtiliyor.

Dünya genelinde düzenli nöbet geçirenlerin sayısının 60 milyondan fazla olduğu bildiriliyor. Üç hastadan birinde halihazırdaki tedaviler etkili olmuyor. Nöbetler kısa sürse de şimdiye kadar öncelenemiyordu. Bu da bu kişilerin yaralanma riskini yükseltiyor. Nöbetin geleceğini bilmek epilepsi hastalarının yaşam kalitesini yükseltebileceği gibi otomobil sürme, yüzme gibi deneyimlerden de vazgeçmelerini gereksiz kılabilir, diyor araştırmacılar.

Araştırma, epileptik nöbet tahmininin prensipte mümkün olduğunu göstermesi açısında önem taşıyor. Bunun için yeni araştırmaların gerçekleştirilmesi bekleniyor. Elde edilen sonuçlara göre belki nöbet tahmininin terapötik açıdan yararı test edilebilecek. Örneğin nöbet uyarısı alan hastalarda, nöbeti önleyecek ilaçların işe yarayıp yaramayacağı kontrol edilebilecek.

 

-cumhuriyet/bilimteknik-

 

0

# #